Szacuje się, że na bóle migrenowe cierpi aż 3 miliony Polaków. W codziennym funkcjonowaniu pomaga im farmakologia, ale istnieją też domowe sposoby na to, by ograniczyć częstotliwość występowania bólu. U każdego pacjenta podłoże migreny może być nieco inne, stąd ważna jest obserwacja organizmu i tego, jak reaguje na różne bodźce. Podpowiadamy, jak zapobiegać migrenie.
- Jak zapobiegać migrenie? Pomóc mogą codzienne nawyki, np. unikanie pokarmów powodujących ataki.
- U części osób bóle głowy zależą od pogody i są częstsze w deszczowe dni.
- Pomoc może także unikanie hałasu, ostrego światła. W ustaleniu, co prowokuje ból może pomóc tzw. dziennik migreny.
Migrena to przewlekła choroba charakteryzującą się napadowymi, silnymi bólami głowy. Ból ma charakter napadowy, pulsujący, pojawia się zwykle w okolicy czołowej i na skroniach. Bólom mogą towarzyszyć nudności i wymioty, a u części chorych występują zniekształcenia obrazu, ubytki pola widzenia albo zaburzenia czucia.
3 mln Polaków zmaga się z migreną
Szacuje się, że dotyka ona nawet 3 milinów Polaków, z czego ok. 280 tys. dotyka migrena przewlekła – to ciężka postać migreny, której objawy potrafią trwać nieprzerwanie przez kilkanaście dni.
Na szczęście współczesna medycyna potrafi uśmierzać ból migrenowy w jego lżejszych postaciach – także leki skierowane do walki z migreną przewlekła są coraz bardziej skuteczne. Niestety nie u wszystkich pacjentów udaje się całkowicie uśmierzyć ból.
Za pojawienie się bólu migrenowego do pewnego stopnia odpowiadają silne bodźce zewnętrzne: gwałtowne światło, dźwięki, intensywne zapachy. Unikając ich, pacjenci mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się epizodu migrenowego. Nie bez znaczenia są także ilość snu, stres, regularność posiłków. Czynnikiem wyzwalającym migrenę mogą być też niektóre składniki pożywienia m.in. czekolada czy czerwone wino.
Serwis Healthline przygotował listę wskazówek, których stosowanie może zmniejszyć częstotliwość ataków migreny.
1. Unikaj głośnych dźwięków, ostrego światła
Głośne dźwięki, migające światła (na przykład światła stroboskopowe) i stymulacja sensoryczna są częstymi czynnikami wyzwalającymi epizody migreny. W pewnych sytuacjach pojawienie się tych bodźców jest bardzo prawdopodobne, więc warto świadomie ich unikać. Mogą wystąpić: na dyskotekach, w kinie, gdy w ciemnej sali na ekranie zaczyna wyświetlać się obraz, a wcześniej przez 20 minut lecą bardzo głośne reklamy, w trakcie jazdy nocnej, gdy kierowcy są oślepiani przez światła przejeżdżających samochodów. W domu należy robić przerwy od ekranu telewizora lub komputera, aby dać odpocząć oczom i dostosować poziom jasności na ekranach cyfrowych.
2. Dieta, a migrena: co wyrzucić z talerza?
Niektóre pokarmy i napoje mogą wywoływać ataki migreny. Nie jest to jednak lista, która byłaby właściwa dla wszystkich cierpiących na migrenę, więc metodą prób każdy powinien opracować zalecenia właściwe dla siebie. Warto sprawdzić, czy na spadek częstotliwości ataków ma wpływ wyeliminowanie:
- czekolady
- czerwonego winaprzetworzonego mięsa (mięso zakonserwowane w procesie wędzenia, suszenia, solenia lub poprzez dodanie konserwantów chemicznych)
- słodzików
- dojrzewających serów
3. Dziennik migreny: dlaczego warto go prowadzić?
Nie u wszystkich pacjentów czynniki wyzwalające migrenę są takie same. Każdy we własnym zakresie powinien rozeznać się, co potęguje u niego ryzyko bólu. W tym celu warto prowadzić rodzaj dziennika, w którym pacjent będzie zapisywał okoliczności, w których pojawił się ból i to, co go poprzedzało. Należy umieszczać tam informacje o bodźcach (dźwięki, intensywne światło)przyjętym jedzeniu i napojach stresujących sytuacjach, silnych uczuciach i emocjachprzyjętych lekach
Już po ustąpieniu bólu należy wpisać czas trwania epizodu. Takie notatki pomagają dostrzec wzór w występowaniu migreny i ułatwi jej unikanie.
Migrena przedsionkowa: czy zmiany w diecie mogą przynieść ulgę?
4. Pogoda, a migrena: deszczowa aura może sprzyjać bólom głowy
Nie mamy wpływu na pogodę, niemniej wiedząc, czy jakieś warunki atmosferyczne sprzyjają powstaniu bólu, możemy przynajmniej ograniczyć wyjścia z domu w nadziei, że to wystarczy, by powstrzymać epizod migrenowy.
Wysoka wilgotność i wysokie temperatury może stymulować ataki. Część pacjentów ma ataki migrenowe w deszczowe dni.
5. Jak zapobiegać migrenie? Zadbaj o regularne godziny spania
Nieregularne godziny snu i posiłków albo post mogą powodować ból migrenowy. Pacjenci powinni dbać o higieniczny tryb życia, co naprawdę może poprawić codzienne funkcjonowanie.
Uzupełnieniem zdrowych nawyków może być włączenie technik relaksacyjnych (joga, medytacja, kąpiele leśne).
Źródło: Healthline.com
Czytaj też:Wiosenna dieta – 5 niezbędnych składników