Schizofrenia – czy zwierzęta domowe mogą pomóc?

Niektóre badania pokazują, że posiadanie zwierząt zarówno w dzieciństwie, jak i dorosłości, może pozytywnie wpływać na pacjentów, którym życie utrudnia schizofrenia. Terapia z udziałem psa może poprawia jakość życia chorych i zmniejsza objawy schizofrenii, takie jak halucynacje i urojenia.

  • Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że ekspozycja na psy i koty we wczesnym dzieciństwie może zmniejszać ryzyko diagnozy schizofrenii w późniejszym życiu.
  • Terapia z udziałem psa może przynieść korzyści pacjentom z ciężką schizofrenią. Poprawia jakość życia i zmniejsza objawy, takie jak halucynacje i urojenia.
  • Mimo że badania były prowadzone na małą skalę, ich wyniki wykazały potencjał zwierząt terapeutycznych u osób z ciężką schizofrenią. Krótkie sesje z udziałem zwierząt mogą być wartościowym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia, pomagając poprawić jakość życia pacjentów.
  • Obecność czworonogów w naszym życiu może łagodzić stres.

Schizofrenia – zaskakujące wyniki

Jak zwierzęta wpływają na osoby ze schizofrenią? Badanie przeprowadzone w 2019 roku, opublikowane w Plos One, szczegółowo opisało efekty ekspozycji na psy i koty we wczesnym dzieciństwie, przed ukończeniem 13. roku życia. Badanie objęło 396 osób z poważnymi chorobami psychicznymi, takimi jak zaburzenie afektywne dwubiegunowe i schizofrenia. Wyniki porównało je z 594 uczestnikami z grypy kontrolnej, którzy nie mieli diagnozy psychiatrycznej.

Czytaj także: Psychopatia u kobiet, najnowsze badania

Schizofrenia – pozytywny wpływ zwierząt

Nie stwierdzono istotnego związku między posiadaniem psa lub kota we wczesnym dzieciństwie, a występowaniem zaburzenia afektywnego dwubiegunowego w późniejszym życiu. Jednak badanie wykazało, że ekspozycja na psa lub kota w domu zmniejszała ryzyko diagnozy schizofrenii w późniejszym życiu. Kolejne badanie opublikowane w 2022 r. również pokazało, że posiadanie czworonoga we wczesnym dzieciństwie zmniejszało lęk.

Terapia z udziałem zwierząt

Terapia z udziałem psa może być pomocna dla osób z depresją i zaburzeniami lękowymi. A jak jest z pacjentami z ciężką schizofrenią? Małe badanie miało na celu wyjaśnienie tego. Dwudziestu jeden pacjentów cierpiących na schizofrenię zostało wybranych z Hiszpanii i podzielonych na dwie grupy. Dwunastu uczestników otrzymało specjalnie szkolonego psa terapeutycznego, podczas gdy pozostali nie.

Obiecujące wyniki

Pacjenci korzystający z interwencji psa terapeutycznego wykazywali lepszą jakość życia oraz zmniejszenie objawów, takich jak halucynacje, urojenia i brak afektu. Chociaż te badania są małej skali, pokazują one obiecujący potencjał psów terapeutycznych, a być może zwierząt ogólnie, dla leczenia osób z ciężką schizofrenią.

Możliwości dla pacjentów

Oczywiście, badacze zwracają uwagę, że może być trudno dbać o zwierzę, jeśli pacjent cierpi na poważne zaburzenia psychiczne. Ale jak pokazują badania, krótkie sesje, trwające godzinę kilka razy w tygodniu, mogą nadal mieć pozytywny wpływ.

Źródło: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/living-as-an-outlier/202304/can-pets-help-with-severe-schizophrenia

Magdalena Starczak

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl