Test pomarańczy podbił serca użytkowników TikToka. Hashtag #orangepeeltheory ma 47 milionów wyświetleń. Influencerki przekonują, że test pomarańczy pomoże ci sprawdzić partnera i siłę waszego związku. Na czym polega i czy faktycznie można w ten sposób ocenić ważną dla nas relację?
Test pomarańczy – czy jeśli partner nie obierze nam owocu, to nas nie kocha?
Na czym polega lansowany na TikToku test pomarańczy? Zgodnie z założeniami tego związkowego testu, jeśli poprosisz swojego partnera o drobną przysługę w postaci obrania pomarańczy, a on bez większego wahania i zwłoki spełni twoją prośbę, oznacza to, że wasza relacja jest silna. Skąd ten wniosek? Jak przekonują entuzjaści testu pomarańczy, oznacza to, że twój partner jest skłonny robić dla ciebie i bezinteresowne przysługi. Czyli właśnie obrać pomarańczę tylko dlatego, że go o to poprosiłaś, poprawi ci to nastrój lub po prostu nie lubisz sama tego robić.
Odmowa, jak twierdzą, wykonania takiej drobnej przysługi może w szerszej perspektywie oznaczać, że partner nie dba tak jak powinien o nas i o związek.
Czy test mówi prawdę o związku?
Co, jeśli poddaliśmy testowi pomarańczy naszego partnera lub partnerkę i usłyszeliśmy w odpowiedzi na naszą prośbę zwykłe „nie”? Czy to sygnał alarmowy? Czy oznacza, że skoro nie możemy na naszej drugiej połówce polegać w tak drobnej sprawie, nie możemy również w poważniejszych?
Eksperci uspokajają: oblanie testu pomarańczy to jeszcze nie czerwona flaga w związku.
– Jeśli jednak stale twój partner lub partnerka stale odmawiają ci drobnych przysług lub lub reagują odmową na twoje prośby o pomoc, może to wskazywać na poważniejsze problemy w relacji. Zdecydowanie warto wówczas tę kwestię przemyśleć. Nie jestem jednak fanką testów na siłę relacji, ponieważ związki charakteryzują się skomplikowaną dynamiką. Siłę partnerstwa lepiej ocenić, przyglądając się głębszym czynnikom, takim jak umiejętność komunikacji, zaufanie, szacunek i wrażliwość – mówi Lisa Marie Bobby, psycholog specjalizująca się w pracy z parami i praktykująca w Denver.
Zamiast poddawać partnera lub partnerkę testowi pomarańczy radzi więc, by odpowiedzieć sobie na pytania: czy mój partner jest wobec mnie cierpliwy? Czy sprawia, że czuję się bezpieczna i kochana? To znacznie lepsze wyznaczniki jakości relacji niż fakt, czy obrał na naszą prośbę owoc.
– Oznaką zdrowego związku jest prawdziwe, wzajemne zainteresowanie tym, co uszczęśliwia naszego partnera. Wszyscy musimy w jakiś sposób dostosować się do potrzeb partnera i zaspokoić je – ale tylko do pewnego momentu. Równowaga jest kluczowa. Testy takie jak test pomarańczy może prowadzić do nadmiernych uproszczeń w myśleniu o związki. Sprawić, że ludzie uwierzą, że nie są kochani. Podczas gdy w ich związku będzie jedynie brakowało jasno wyznaczonych granic i oczekiwań wobec drugiej połówki – dodaje Kate Mansfield, terapeuta i coach pracująca z parami.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów:
Źródło:
Is the ‘orange peel theory’ really a good test of your relationship?