Zolpidem to jeden z popularniejszych leków, które stosuje się w przypadku problemów ze snem. Wyniki nowego badania sugerują, że jego zażywanie może zakłócać działanie układu glimfatycznego. Odpowiada on za „oczyszczanie” naszego mózgu z toksyn w trakcie snu.
Istotna rola układu glimfatycznego
Zolpidem to szeroko stosowany lek o działaniu nasennym. Należy do grupy imidazopirydyn. Nie jest więc benzodiazepiną. Zolpidem działa nasennie. Oznacza to, że ułatwia zasypianie, wydłuża czas trwania snu. Co ważne zapobiega także zjawisku wczesnego przebudzenia oraz zmniejsza liczbę i czas trwania wybudzeń w trakcie nocnego wypoczynku. Jak jednak sugeruje jedno z nowych badań, jego stosowanie może mieć też negatywne skutki zdrowotne dla mózgu.
Na łamach czasopisma Cell opublikowano wyniki badania dotyczącego wpływu leków nasennych, a konkretnie zolpidemu, na działanie układu glimfatycznego. Układ ten jest odpowiedzialny za oczyszczanie mózgu z toksyn oraz dostarczanie do niego składników odżywczych i białek. Jego funkcja oczyszczająca może mieć duże znaczenie dla potencjalnego ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Wyniki opisanego badania sugerują, że przyjmowanie zolpidemu może zakłócać proces usuwania odpadów z mózgu podczas snu.
Co ważne, układ glimfatyczny działa tylko podczas głębokiej fazy snu, czyli snu nREM. Dzieje się tak za sprawą neuromodulatora o nazwie noradrenalina. Podczas snu nREM jest uwalniany w wolnych cyklach, mniej więcej co 50 sekund.
Zolpidem a działanie układu glimfatycznego. Co potwierdziło nowe badanie?
Badacze odkryli, że odkryli, że zolpidem może hamować krążenie noradrenaliny w układzie glimfatycznym. To z kolei może zakłócać jego działanie, a więc i proces usuwania odpadów z mózgu podczas snu. To naprowadza naukowców na wniosek, że chociaż leki nasenne ułatwiają zasypianie, to sen osiągnięty dzięki nim może wcale nie mieć regeneracyjnych właściwości. Leki nasenne hamują wydzielanie neuromodulatorów odpowiedzialne za działanie systemu oczyszczania. A to uniemożliwia mózgowi właściwe przygotowanie się na wysiłek, który czeka go następnego dnia.
Jak jednak podkreślają autorzy badania, zostało ono przeprowadzone na modelu zwierzęcym. Jego wyniki nie powinny więc stanowić przyczyny na przykład samowolnego odstawienia zolpidemu zaleconego przez lekarza. Warto jednak mieć świadomość potencjalnych długofalowych konsekwencji związanych z jego stosowaniem.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Źródło: Medical News Today
Więcej artykułów: