Znacząco rośnie liczba zachorowań na RSV!

Jak podaje Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH, w styczniu br. zgłoszonych zachorowań na RSV było 2 razy więcej niż w grudniu ub. r. i aż 13 razy więcej niż w listopadzie ub. r. Co więcej, zgodnie z dostępnymi danymi, tylko w styczniu br. częstość zachorowania na RSV była prawie 20 razy większa niż na grypę.

O RSV mówi i pisze się dużo w kontekście dzieci, jednak często pomijaną grupą są dorośli chorzy, szczególnie seniorzy po 60. roku życia, którzy ze względu na istnienie chorób współistniejących są szczególnie narażeni na ciężki przebieg i daleko idące komplikacje w wyniku zakażenia wirusem RSV.

Dodatkowo, lekarze i eksperci skupieni wokół Porozumienia Zielonogórskiego wskazują, że chorujemy częściej, a infekcje trwają coraz dłużej. Jedną z chorób odpowiedzialnych za to zjawisko jest właśnie RSV. Osłabienie organizmu i brak odpowiedniego czasu na rekonwalescencję sprawiają, że infekcja może na długi czas wyłączyć chorego z normalnego funkcjonowania i skutkować bardzo poważnymi powikłaniami. Lekarze zachęcają do dbania o zdrowie i wzmacniania odporności.

Kluczowa wydaje się rola profilaktyki, również w postaci szczepień ochronnych. Aktualnie w Polsce dostępne jest szczepienie wskazane do profilaktyki RSV z którego mogą skorzystać osoby w wieku 60 lat i starsze. Szczepienie jest zalecane w Programie Szczepień Ochronnych wszystkim osobom po 60. roku życia.

RSV – podstawowe informacje:

  • RSV to powszechnie występujący, wysoce zaraźliwy wirus powodujący zakażenia płuc i dróg oddechowych.
  • RSV można łatwo pomylić np. z przeziębieniem lub grypą ze względu na podobieństwo objawów, do których zalicza się katar, kichanie, kaszel, gorączkę i zmniejszenie łaknienia.
  • U starszych osób RSV może doprowadzić do zapalenia płuc i zaostrzenia chorób podstawowych takich jak np. astma czy przewlekła niewydolność serca, prowadząc do ciężkich powikłań, hospitalizacji lub nawet śmierci.
  • Przebycie zakażenia RSV ma znaczący długoterminowy wpływ na ogólny stan i jakość życia osób po 60. roku życia.
  • Jedyną skuteczną profilaktyką zakażenia RSV jest przyjęcie szczepienia ochronnego.

Materiał partnera

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl