W Katowicach wystartowało Forum Zdrowia Kobiet

9 i 10 czerwca 2025 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywa się pierwsza edycja Forum Zdrowia Kobiet. Konferencja inicjuje szeroką dyskusję na temat skuteczniejszej i spersonalizowanej opieki zdrowotnej, która uwzględnia różnice biologiczne i społeczne między płciami. Wydarzenie zgromadziło lekarzy wielu specjalizacji, ekspertów ochrony zdrowia i przedstawicieli środowisk naukowych. Cel? Wypracowywanie nowych standardów diagnostyki, terapii i profilaktyki, dostosowane do potrzeb kobiet na różnych etapach życia.

Forum Zdrowia Kobiet jest projektem poświęconym w całości dobrostanowi kobiet – tworzonym z myślą o kobietach i z ich udziałem. To kontynuacja działań Grupy PTWP na rzecz systemowej debaty o ochronie zdrowia, takich jak doroczne Forum Runku Zdrowia czy Kongres Wyzwań Zdrowotnych i realizowany w jego ramach ranking Kobiety Rynku Zdrowia. Tym razem kobiety znajdą się w absolutnym centrum debaty – jako pacjentki, specjalistki, decydentki.

– Forum Zdrowia Kobiet to nowy, ważny projekt w portfolio Grupy PTWP – naturalne rozwinięcie naszych działań w obszarze ochrony zdrowia. Od lat tworzymy wydarzenia, które gromadzą ekspertów, stawiają diagnozy, poszukują recept dla sprawniejszego i odpowiadającego na wyzwania współczesności działania systemu ochrony zdrowia. Teraz chcemy skierować reflektor na potrzeby kobiet i stworzyć przestrzeń do merytorycznej dyskusji o ich zdrowiu w każdym jego wymiarze – mówi Paulina Gumowska, dyrektorka wydawnicza Grupy PTWP.

– Forum Zdrowia Kobiet jest przestrzenią, w której medycyna specjalistyczna spotka się z holistycznym spojrzeniem na pacjentkę. Interdyscyplinarne podejście, łączące doświadczenia ekspertek i ekspertów z zakresu ginekologii, endokrynologii, onkologii, medycyny rodzinnej, położnictwa, pielęgniarstwa i wielu innych specjalistów, jest dziś nie tylko wartością dodaną – to konieczność, jeśli chcemy skutecznie odpowiadać na realne potrzeby zdrowotne kobiet na każdym etapie ich życia – podkreśla Klara Klinger, redaktorka naczelna Rynku Zdrowia.

Forum Zdrowia Kobiet: dwa dni ważnych dyskusji

Agendę wydarzenia zaprojektowano tak, aby odpowiedzieć na realne potrzeby systemu ochrony zdrowia i pacjentek – z uwzględnieniem różnorodności wyzwań zdrowotnych. Obejmuje ona trzy główne nurty tematyczne, które w sposób komplementarny uporządkują zagadnienia poruszane podczas debat, sesji eksperckich, warsztatów i prezentacji. Pozwoli to na pogłębioną analizę zarówno specjalistycznych, jak i przekrojowych problemów zdrowotnych kobiet – w ujęciu klinicznym, systemowym i społecznym.

Nowe Horyzonty Opieki Ginekologicznej

to obszar poświęcony zdrowiu reprodukcyjnemu i ginekologicznemu kobiet w całym cyklu życia. W centrum uwagi znajdują się zagadnienia związane z zaburzeniami hormonalnymi, diagnostyką i leczeniem niepłodności, nowoczesnymi metodami antykoncepcji oraz zdrowiem seksualnym. W dyskusji nie zabraknie tematyki opieki ginekologicznej nad pacjentkami w okresie okołomenopauzalnym oraz nad dziewczynkami i kobietami z niepełnosprawnościami. Kluczowym elementem dyskusji będzie integracja opieki ginekologicznej z medycyną rodzinną i rolą lekarza pierwszego kontaktu w monitorowaniu zdrowia kobiet.

Zdrowie Kobiet w Praktyce

to przekrojowe ujęcie wyzwań zdrowotnych kobiet z perspektywy różnych specjalizacji klinicznych. W ramach tej części omawiane będą zagadnienia dotyczące m.in. chorób sercowo-naczyniowych, schorzeń neurologicznych i autoimmunologicznych, zdrowia psychicznego oraz problemów metabolicznych, takich jak cukrzyca czy zespół policystycznych jajników. Debata dotknie także kwestii diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, która odgrywa rosnącą rolę w codziennej praktyce lekarskiej. To przestrzeń dla lekarzy praktyków poszukujących sprawdzonych i nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych.

Kompleksowe Zdrowie Kobiety

koncentruje się na najbardziej wymagających aspektach opieki medycznej, takich jak diagnostyka i leczenie nowotworów ginekologicznych oraz raka piersi, choroby rzadkie, otyłość i jej powikłania, a także ciąża i macierzyństwo w kontekście współistniejących chorób przewlekłych. Omówione zostaną również tematy związane z bezpieczeństwem pacjentek – od opieki perinatalnej, przez prawo do informacji, po podejmowanie świadomych decyzji terapeutycznych. Eksperci skupią się na tworzeniu modeli opieki zintegrowanej, które uwzględniają potrzeby pacjentek i wspierają współpracę między różnymi ogniwami systemu ochrony zdrowia.

Holistycznie o dobrostanie kobiet

Interdyscyplinarna formuła wydarzenia pozwoli spojrzeć na zdrowie kobiet w sposób całościowy – łączący perspektywy kliniczne, społeczne, psychologiczne i systemowe. Wśród prelegentów Forum Zdrowia Kobiet znajdą się wybitni eksperci reprezentujący różnorodne dziedziny medycyny i nauk o zdrowiu – od ginekologii, kardiologii, endokrynologii i onkologii, po psychiatrów, immunologów, dietetyków i prawników. Dzięki tak szerokiemu gronu specjalistów możliwa będzie wielowymiarowa, kompleksowa analiza wyzwań zdrowotnych kobiet na każdym etapie życia.

Wydarzeniu patronuje Długo i szczęśliwie

Więcej o Kongresie Zdrowia Kobiet: tutaj

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl