Wyciskanie pryszczy – choć trudno się powstrzymać, to lepiej tego nie rób

Gdy na twarzy pojawi się pryszcz, często trudno powstrzymać się przed jego wyciśnięciem. Wielu z nas myśli, że wyciskanie pryszczy pomoże szybciej się ich pozbyć. Dermatolodzy, choć rozumieją pokusę, ostrzegają: to tylko pogorszy sprawę.

  • Pryszcze powstają poprzez nagromadzenie bakterii, zanieczyszczeń oraz zablokowanie ujść gruczołów łojowych w mieszku włosowym.
  • Wyciskanie pryszczy i wągrów zakłóca naturalny proces zdrowienia zmian skórnych i może być przyczyną pogorszenia stanu skóry.
  • Wyciskanie pryszczy na dłuższą metę dodatkowo uszkadza skórę, co może w dłuższej perspektywie czasowej prowadzić do powstawania stanu zapalnego i infekcji.

Wyciskanie pryszczy może pogorszyć zmiany skórne

– Ogólna zasada brzmi: nie powinniśmy wyciskać pryszczy – mówi jasno dr Jody Alpert Levine, dermatolog i chirurg plastyczny w Plastic Surgery & Dermatology w Nowym Jorku.

Pryszcze powstają poprzez nagromadzenie bakterii, zanieczyszczeń oraz zablokowanie ujść gruczołów łojowych w mieszku włosowym. Gdy zanieczyszczenia pozostają pod skórą, powstaje krosta z białym czubkiem. Zmiany skórne z czarnym czubkiem, określane potocznie jako wągry, powstają poprzez zaleganie sebum w ujściach gruczołów łojowych. Ich przyczyną może być nadprodukcja sebum, zanieczyszczenie skóry lub jej niewłaściwa pielęgnacja.

Niezależnie od tego czy naszym problemem skórny są krosty z białym czubkiem, czy wągry – nie powinniśmy ich wyciskać. Wyciskanie pryszczy i wągrów zakłóca naturalny proces zdrowienia zmian skórnych i może być przyczyną pogorszenia stanu skóry. Wyciskanie pryszczy na dłuższą metę dodatkowo uszkadza skórę, co może w dłuższej perspektywie czasowej prowadzić do powstawania stanu zapalnego i infekcji. W konsekwencji może dojść do pojawienia się na skórze przebarwień pozapalnych. Mają one postać ciemnych plam, które mogą utrzymać się na skórze przez kilka tygodni do nawet kilku miesięcy po ustąpieniu zmiany. Co więcej, wyciskając pryszcza może „wcisnąć” bakterie i zanieczyszczenia głębiej w tkankę skóry, co jedynie zaostrzy zmiany skórne w przebiegu trądziku. Kolejnym negatywnym skutkiem może być pojawienie się większej liczby pryszczy i wągrów – podczas wyciskania bakterie i zanieczyszczenia rozsieją się po skórze. Dodatkowo, nie możemy zapominać, że na naszych dłoniach również znajdują się zarazki i bakterie. Gdy wyciskamy pryszcza, narażamy naszą skórę na ekspozycję na te patogeny.

Wyciskanie pryszczy nie jest najlepszym pomysłem na pozbycie się zmian skórnych

Choć więc powstrzymanie się przed wyciskaniem pryszczy nie jest łatwe, warto to zrobić dla swojej skóry. Jak zatem pozbyć się zmian skórnych szybko i skutecznie? Na co dzień, jak radzi dr Levine, możemy poradzić sobie używając korektora, który pomoże zakryć zmiany skórne. Najszybszą i najbardziej bezpieczną długoterminową metodą będzie jednak wizyta u dermatologa.

W swoich gabinetach dermatolodzy mają do dyspozycji specjalistyczne i sterylne narzędzia, którymi mogą usunąć krosty z białym czubkiem oraz wągry. Co więcej, mogą zastosować leki, których podanie wesprze naturalne procesy gojenia skóry i zapobiegnie rozwojowi lub zaostrzeniu stanu zapalnego skóry.

– Jeśli naprawdę nie jesteś w stanie powstrzymać się przed wyciśnięciem pryszcza, zastosuj chociaż odpowiednią technikę. Bezwzględnie umyj przed tym dokładnie ręce. Poczekaj też do momentu aż na zmianie skórnej pojawi się biały czubek. Będzie to oznaczało, że zanieczyszczenia są blisko powierzchni skóry, będzie wtedy łatwiej wycisnąć pryszcz. Postaraj się wycisnąć pryszcza maksymalnie delikatnie, następnie zdezynfekuj miejsce zmiany skórnej i przyłóż lód, to złagodzi objawy stanu zapalnego. Jeśli mimo próby, nie możesz wycisnąć pryszcza, zostaw zmianę skórną w spokoju – radzi dr Levine.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Chodzenie boso wcale nie takie zdrowe. Przeczytaj i szybko włóż buty

Źródło:

https://time.com/6970937/is-it-bad-to-pop-pimple

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl