Wpływ HPV na męską płodność

Coraz większą uwagę zwraca się na rolę zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (Human Papillomavirus; HPV) u mężczyzn, a w szczególności na ich zdolności do reprodukcji. Liczne dowody wskazują na związki pomiędzy zakażeniami a wieloma niekorzystnymi skutkami, w tym upośledzeniem parametrów nasienia, wzrostem odsetka apoptozy blastocyst, zmniejszeniem implantacji komórek trofoblastycznych w endometrium macicy, a także wzrostem częstości poronień i spontanicznych porodów przedwczesnych.

Zakażenie HPV a płodność

Dla potwierdzenia tej hipotezy autorzy opublikowanej przez „Health Science Reports” przeszukali bazy. Chodzi o PubMed/MEDLINE, Scopus, Embase, Web of Science, CINHAL, PsycINFO i ERIC od początku ich istnienia do 02.07.2024. Szukali badań, które badałyby związki pomiędzy zakażeniem HPV a parametrami nasienia i wynikami płodności. Dla potrzeb tej meta-analizy włączono 25 badań obejmujących łącznie 6942 pacjentów. Stwierdzono, iż morfologia plemników była gorsza w grupach HPV-pozytywnych w porównaniu z grupami kontrolnymi HPV-negatywnymi. Istotnie niższa była też w nich ruchliwość plemników. Nie różniły się natomiast istotnie objętość plemników, ich stężenie i pH. Pozostałe 15 badań włączonych do przeglądu systematycznego, dla których nie było możliwe przeprowadzenie metaanalizy, wykazało silne powiązania pomiędzy zakażeniem HPV a upośledzeniem parametrów plemników. Ponadto zmniejszoną płodnością wśród par i zwiększonym ryzykiem utraty ciąży.

Przeczytaj też: Co zrobić, aby uniknąć raka?

Szczepy wysokiego ryzyka onkogennego

Z kolei naukowcy z Argentyny odkryli, że szczepy HPV wysokiego ryzyka onkogennego są powiązane z większym odsetkiem martwych plemników w nasieniu. Wyniki te opisano ostatnio na łamach „Frontiers in Cellular and Infection Microbiology”.

W próbkach od osób ze szczepami wysokiego ryzyka onkogennego zauważono niższą liczbę leukocytów oraz zwiększone poziomy reaktywnych form tlenu. Mogą one uszkadzać plemniki i wpływać na zmiany w ich DNA. Próbki spermy uzyskane od osób zakażonych szczepem niskiego ryzyka onkogennego nie wykazały takich samych korelacji. Ustalenia te korelują z wcześniejszymi obserwacjami łączącymi zakażenia HPV z niższą liczbą plemników, a także zmniejszoną ich ruchliwością i żywotnością, co wskazuje na negatywny wpływ HPV na męską płodność.

W pracy tej próbki nasienia od 205 mężczyzn zostały przebadane. Badano je pod kątem obecności lub braku materiału genetycznego HPV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Prawie 20% pacjentów miało pozytywny wynik testu w kierunku HPV. Z kolei 20 mężczyzn miało szczepy uznane za należące do grupy wysokiego ryzyka onkogennego. W porównaniu do 43 mężczyzn bez infekcji, ci zakażeni szczepem wysokiego ryzyka onkogennego wykazali pewne niepokojące zmiany w parametrach nasienia. Co ważne, nie wykryły ich zalecane przez WHO metody diagnostyczne. Za pomocą bardziej czułych metod autorzy odkryli, że mężczyźni zakażeni HPV wysokiego ryzyka onkogennego wykazywali zwiększony odsetek martwych plemników. Najprawdopodobniej z powodu stresu oksydacyjnego i osłabionej lokalnej odpowiedzi immunologicznej. Badanie to stawia kolejne ważne pytania. W jaki sposób HPV wysokiego ryzyka onkogennego wpływają na jakość DNA plemników? A także – jakie może mieć to implikacje dla reprodukcji i zdrowia potomstwa?

Związek między zakażeniem HPV a parametrami plemników

Tak więc aktualne dane wskazują na związek między zakażeniem a parametrami plemników, męską płodnością i wynikami reprodukcyjnymi. To może prowadzić do zmniejszenia płodności par, zwiększenia ryzyka utraty ciąży, ponownego zakażenia HPV. Co za tym idzie, także wzrostu kosztów leczenia. Trzeba także wyraźnie zaznaczyć, że jeśli HPV będzie przez niektóre środowiska nadal postrzegany przede wszystkim jako „problem kobiet”, może mieć on negatywny wpływ na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Piśmiennictwo:

Garolla A, Mereu S, Pizzol D i wsp. Papillomavirus infection and male infertility: A systematic review and meta-analysis. Health Sci Rep. 2024 29; 7(9): e70048. doi: 10.1002/hsr2.70048.

Olivera C, Paira DA, Olmedo A i wsp. Impact of high-risk and low-risk human papillomavirus infections on the male genital tract: effects on semen inflammation and sperm quality. Front Cell Infect Microbiol. 2024 23; 14: 1420307. doi: 10.3389/fcimb.2024.1420307.

Tomasz Dzieciątkowski

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl