Większość rodziców ma swoje ulubione dziecko. Co o tym decyduje?

Czy rodzice mają swoje ulubione dziecko? Jak się okazuje, tak. Badania potwierdzają, że rodzice mają tendencję do faworyzowania wybranej pociechy. Decyduje o tym płeć i kolejność narodzin.

Ulubione dziecko – czy rodzice faktycznie mają swoich ulubieńców?

Wiele dzieci, ale również dorosłych, frustruje fakt, że ich rodzice faworyzują ich rodzeństwo. Niezależnie od tego, jak mocno by się starali zadowolić rodziców, zawsze to brat lub siostra zbierali większość pochwał. W rzeczywistości rodzice zwykle mają ulubione dziecko. Faworyzowanie w rodzinie jest problematyczne, ponieważ może prowadzić do nierówności w traktowaniu dzieci i wpływać na ich poczucie własnej wartości. Oczywiście, może się również zdarzyć, że różnice w traktowaniu dzieci są wynikiem ich indywidualnych zachowań. W takim przypadku rodzice reagują na to, jak każde z dzieci się zachowuje.

Jensen i Jorgensen-Wells przeanalizowali 30 artykułów naukowych, prac dyplomowych oraz 14 innych źródeł informacji. Celem ich analizy było ustalenie przyczyn faworyzowania dzieci przez rodziców. Zebrane dane obejmowały 19 469 uczestników. Badacze starali się odpowiedzieć na pytanie, co powoduje, że rodzice podświadomie wybierają swoje ulubione dziecko. Wzięli pod uwagę takie czynniki, jak kolejność urodzenia, płeć, temperament i osobowość.

Rodzice częściej faworyzują córki

Do jakich wniosków doszli badacze? Gdy faworyzowanie polegało na przyznawaniu dzieciom autonomii i kontroli, zarówno matki, jak i ojcowie częściej preferowali starsze rodzeństwo. Rodzice mieli również tendencję do faworyzowania córek. Co zaskakujące, nie stwierdzono związku między różnicami w traktowaniu dzieci przez rodziców a ich temperamentem. Wśród badanych cech osobowości to sumienność i ugodowość były tymi, które rodzice szczególnie nagradzali.

Rodzice powinni być świadomi, że istnieje wyraźna tendencja do faworyzowania niektórych dzieci. Mając tę wiedzę, warto uważniej obserwować swoje zachowanie i w razie potrzeby je skorygować. Warto także pamiętać, że faworyzowanie może prowadzić do napięć w rodzinie i negatywnie wpływać na relacje między rodzeństwem. W związku z tym, istotne jest, by starać się traktować każde dziecko sprawiedliwie, doceniając jego indywidualne potrzeby i cechy.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Źródło:

Psychology Today: 4 Reasons Why You Have a Favorite Child

Jensen, A. C., & Jorgensen-Wells, M. A. (2025) Parents favor daughters: A meta-analysis of gender and other predictors of parental differential treatment. Psychological Bulletin.
Więcej artykułów: Twoje dziecko zgrzyta zębami przez sen? To może być bruksizm [WIDEO]

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl