Bruksizm u dzieci może być przyczyną nocnego zgrzytania zębami przez sen. Tak dzieje się już u najmłodszych maluchów. Co leży u podłoża bruksizmu u naszych pociech, a przede wszystkim jak im pomóc?
Bruksizm u dzieci. Jakie mogą być jego przyczyny?
Jak dużym problemem jest wśród dzieci nocne zgrzytanie zębami? Jak się okazuje, takie przypadki zdarzają się coraz częściej, choć oczywiście nie zawsze winny będzie bruksizm u dzieci. Możemy jednak ten problem podejrzewać, jeśli u naszego malucha zgrzytanie zębami utrzymuje się dłuższy czas. Bruksizm to zaburzenie, które polega na patologicznym zaciskaniu szczęki i zgrzytaniu zębami.
-Przyczyn bruksizmu u dzieci może być co najmniej kilka. Jedna z przyczyn nadmiernego zaciskania, a w efekcie ścierania zębów, ma charakter fizjologiczny. Jest to po prostu wymiana zębów mlecznych na stałe. Wtedy górne i dolne zęby próbują się do siebie „dopasować”, co jest jednocześnie stymulacją do wzrostu zębów stałych. Jeśli więc zgrzytanie zębami trwa krótko, powiedzmy kilka nocy, rodzice mogą być spokojni – mówi Klara Francuz-Matwiejczyk, fizjoterapeutka i logopedka.
Kiedy jednak rodzice mogą podejrzewać u dziecka bruksizm? Po pierwsze, jeśli zgrzytanie zębami trwa przez dłuższy czas. Powodem do niepokoju będzie również to, że dziecku zdarza się zgrzytać zębami w ciągu dnia lub po jakimś stresującym, trudnym lub emocjonującym dla niego wydarzeniu.
Konsekwencje bruksizmu dla zdrowia zębów
Zgrzytanie zębami może się wydawać błahym problemem. Jak jednak, podkreśla ekspertka, zdecydowanie nie należy go bagatelizować.
-Niefizjologiczne ścieranie się powierzchni zębowych to przede wszystkim kwestia ortodontyczna i dentystyczna. Jeśli starciu ulegną powierzchnie już zębów mlecznych, to będzie to niosło poważne konsekwencje dla zdrowia zębów. Przyczyną bruksizmu może być tez nieprawidłowy zgryz, którą trzeba będzie wykluczyć – mówi Klara Francuz-Matwiejczyk.
Jednocześnie podkreśla, że zdecydowanie nie należy lekceważyć emocjonalnej przyczyny problemu.
-Może to dotyczyć dzieci wysoko wrażliwych, choć naturalnie dzieci w ogóle są stosunkowo wrażliwe na bodźce ze świata zewnętrznego. Często dzieci, które szczególnie mocno przeżywają stresowe sytuacje, zgrzytają zębami przez sen. Dlaczego akurat wtedy? Ponieważ w ciągu spania nasz układ nerwowy nie kontroluje reakcji organizmu – mówi ekspertka.
Wady zgryzu mogą być nie tylko przyczyną, ale i konsekwencją bruksizmu u dzieci. Co więcej, jeśli problem się przedłuża, może prowadzić do zaburzeń w obrębie stawu żuchwowo-skroniowego. Ponadto często wraz z bruksizmem współistnieją takie dolegliwości, jak bóle głowy, problemy z koncentracją czy organem wzroku.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów: