Czy pasożytniczy tęgoryjec może znaleźć zastosowanie w nowoczesnej medycynie? Najnowsze badania naukowców z James Cook University pokazują, że infekcja tym pasożytem może wspierać walkę z insulinoopornością i innymi zaburzeniami metabolicznymi.
Tęgoryjec a cukrzyca typu 2 – co wykazało badanie?
W dwuletnim badaniu klinicznym przeprowadzonym przez australijskich naukowców wzięło udział 40 osób zagrożonych rozwojem cukrzycy typu 2. Spośród nich 27 zostało zakażonych larwami tęgoryjca amerykańskiego (Necator americanus), a 13 otrzymało placebo. Celem badania było sprawdzenie bezpieczeństwa stosowania pasożyta u ludzi.
Wyniki okazały się zaskakująco pozytywne – osoby zakażone tęgoryjcem miały niższy poziom glukozy na czczo i poprawioną wrażliwość na insulinę.
Większość uczestników nie chciała pozbywać się pasożyta
Zaskakującym efektem badania było to, że 23 z 24 osób, które zachowały tęgoryjce przez cały okres badania, zdecydowały się nie przyjmować leków odrobaczających po jego zakończeniu. Uczestnicy twierdzili, że obecność pasożyta w jelitach poprawiła ich samopoczucie.
Jak tłumaczy dr Paul Giacomin, główny badacz projektu, tęgoryjec może stać się swego rodzaju „terapią ustaw i zapomnij” . Po zasiedleniu układu pokarmowego pasożyt może żyć w nim nawet 10 lat, nie wywołując zauważalnych objawów.
Obejrzyj też: Szach-mat dla wirusa HPV?
Skutki uboczne i wyzwania rekrutacyjne
Około 44% uczestników doświadczyło przejściowych objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka czy skurcze brzucha. Objawy ustępowały jednak po kilku tygodniach. Jednym z największych wyzwań badania była rekrutacja – nie każdy chciał dobrowolnie zarazić się pasożytem.
Tęgoryjec w leczeniu innych chorób autoimmunologicznych
To nie pierwsze badanie nad potencjałem terapeutycznym tęgoryjca. Wcześniejsze projekty badawcze dotyczyły zastosowania pasożyta w leczeniu celiakii i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Naukowcy z Nowej Zelandii, prowadzący pilotażowe badanie wśród pacjentów w remisji, również zauważyli korzystne efekty terapii.
Czy tęgoryjec stanie się legalnym lekiem?
Choć obecnie stosowanie tęgoryjca w medycynie jest na etapie eksperymentalnym, naukowcy widzą w nim ogromny potencjał. Kolejne badania będą dążyć nie tylko do potwierdzenia skuteczności terapii w większych i bardziej zróżnicowanych grupach, ale także do wyizolowania substancji wytwarzanych przez pasożyta, które można byłoby wykorzystać w lekach.
Jak podkreśla dr Giacomin, taka forma leczenia mogłaby być bardziej akceptowalna społecznie niż celowa infekcja żywym organizmem.