Rehabilitacja kardiologiczna to propozycja dla osób o podwyższonym ryzyku sercowo-naczyniowym. Co się na nią składa i kto może z niej skorzystać? Zapytaliśmy ekspertkę.
Rehabilitacja kardiologiczna: dla kogo?
Rehabilitacja kardiologiczna to zaplanowane i kompleksowe działania. Ich celem jest poprawa parametrów zdrowotnych oraz jakości życia u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Są do niej kwalifikowani np. pacjenci po zawale serca, ale nie tylko.
Na rehabilitację kardiologiczną mogą się na nią składać porady zdrowotne, edukacja pacjenta, opieka psychologiczna, ale też odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, które zwiększą wydolność układu krążenia.
-Z rehabilitacji kardiologicznej może skorzystać każdy pacjent, który w ostatnim czasie był hospitalizowany na oddziale kardiologii, kardiochirurgii lub chorób wewnętrznych, ale z konkretnego powodu. Chodzi o pacjentów np. po wszczepieniu stentów do naczyń wieńcowych lub po operacji kardiochirurgicznej, np. operacjach bypass. Do rehabilitacji kardiologicznej kwalifikuje się również pacjent po pobycie na oddziale kardiologii lub chorób wewnętrznych z powodu niewydolności serca – wyjaśnia dr n. med. Sylwia Kucia-Kuźma, specjalista kardiologii ze Szpitala Murckiego w Katowicach.
Dlaczego warto skorzystać z rehabilitacji kardiologicznej? Jak podkreśla ekspertka, podstawową korzyścią jaka z niej płynie dla pacjenta to zwiększenie sprawności.
-Podstawą rehabilitacji kardiologicznej jest kinezyterapia. To regularne, kontrolowane ćwiczenia pod okiem fizjoterapeutów. Są to również porady dietetyka, psychologa i porady edukacyjne – podkreśla.
Rehabilitacja na miejscu i na odległość
Ekspertka zwraca też uwagę na inny problem: pacjenci z chorobami układu krążenia potrzebują kompleksowej opieki. A gdyby nie rehabilitacja kardiologiczna często po wypisie z oddziału „znikaliby” z systemu.
-Czasem trafiają się pacjenci, którzy z jakiś powodów nie wykupili lub nie przyjmują leków, które zalecił im lekarz podczas wypisywania z oddziału. Czasami spotykamy chorych, którzy mają nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego i potrzebują w związku z tym interwencji np. zmiany lub dodania leku. Na oddziale rehabilitacji pacjent przebywa od 3 do 5 tygodni. Jest więc czas i szansa, by spojrzeć na niego kompleksowo – mówi dr n. med. Sylwia Kucia-Kuźma.
Rehabilitacja kardiologiczna może się jednak odbywać nie tylko w szpitalu. Osoby, które jej potrzebują mają jeszcze dwie inne opcje. Jedną z nich jest oddział dzienny. Pacjent mieszka w domu, a do szpitala przyjeżdża jedynie na ćwiczenia i konsultacje. Drugą opcją pozostaje telerehabilitacja, którą umożliwia specjalne urządzenie łączące pacjenta ze szpitalem.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów:
„Aspiryna” zmniejszy ryzyko zawału, udaru? Tak, ale nie każdy potrzebuje takiej ochrony