Rewersja nowotworu: zyskamy nową broń do walki z rakiem?

Doprowadzenie do tzw. rewersji nowotworu miałoby sprawić, że zmurowane komórki nowotworowe przekształcą się z powrotem w normalne. W najnowszym badaniu, opublikowanym na łamach „Advanced Science”, zespół badawczy z Korean Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) w Daejeon, przedstawił nową technologię. Może ona skutecznie przekształcać komórki raka okrężnicy w normalne komórki.

Rewersja nowotworu – nowa strategia terapeutyczna

Od pewnego czasu jako potencjalnie nowe podejście terapeutyczne w onkologii postuluje się tzw. rewersję nowotworu. Ma ona polegać na regresji komórek nowotworowych do właściwego stanu zróżnicowanego i jednocześnie niezłośliwego.

Komórki nowotworowe są często „niezróżnicowane”, co oznacza, że tracą wyspecjalizowane cechy normalnych komórek. Poprzez proces ponownego indukowania ekspresji genów związanych z różnicowaniem, które zazwyczaj są zmutowane lub „dostrojone” w komórkach nowotworowych, może być możliwa ich reaktywacja i przywrócenie normalnego funkcjonowania, a nawet osiągnięcie „trans-różnicowania”, w wyniku czego komórki nowotworowe będą różnicowały się w zupełnie inne typy komórek. Na przykład komórki raka piersi byłyby „przekierowywane” w bardziej wyspecjalizowane komórki wątroby.

Rewersja nowotworu – dotychczasowe badania

Dotychczasowe badania wykazały możliwość odwrócenia komórek nowotworowych związanych z białaczką szpikową, rakiem piersi i pierwotnym rakiem wątrobowokomórkowym. Jednakże nie przeprowadzono systematycznej identyfikacji tak zwanych „głównych regulatorów” – specyficznych genów lub białek kontrolujących proces różnicowania – które indukują tego typu różnicowanie czy też transróżnicowanie.

Jest to niezwykle ważny krok, ponieważ identyfikując takie główne regulatory, naukowcy będą mogli manipulować komórkami nowotworowymi i przeprogramowywać je tak, aby stały się komórkami nienowotworowymi, oferując w ten sposób alternatywne lub uzupełniające metody leczenia onkologicznego.

Nowa technologia cyfrowego bliźniaka

W najnowszym badaniu, opublikowanym na łamach „Advanced Science”, zespół badawczy kierowany przez profesora Kwang-Hyun Cho z Wydziału Bio-Inżynierii Mózgu Korean Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) w Daejeon, przedstawił nową technologię. Może ona skutecznie przekształcać komórki raka okrężnicy w normalne komórki.

Naukowcy w tym przypadku skupili się na obserwacji, że podczas procesu onkogenezy – wieloetapowego zjawiska, w którym normalne komórki przekształcają się w komórki nowotworowe – prawidłowe komórki „cofają się” na swojej ścieżce różnicowania.

Umożliwiło to opracowanie technologii będącej cyfrowym bliźniakiem układu genów powiązanych z normalnymi procesami różnicowania się komórek. Dzięki takiej symulacji udało się badaczom systematycznie identyfikować główne „przełączniki” molekularne, które indukują normalne różnicowanie w komórkach.

Rewersja nowotworu – perspektywa zastosowania

Przełączniki te zastosowano następnie wobec komórek raka okrężnicy, które powróciły do normalnego stanu sprzed onkogenezy. Wyniki te naukowcy potwierdzili w eksperymentach molekularnych i modelach komórkowych przeprowadzonych na zwierzętach.

Praca ta pokazuje, że rewersję komórek nowotworowych można osiągnąć poprzez tworzenie i analizowanie cyfrowych bliźniaków dla układów genów występujących w komórkach nowotworowych. Takie podejście zapewnia bardziej systematyczny sposób analizy, zamiast polegania na spontanicznych i przypadkowych odkryciach.

Możliwe też, że odkrycie to doprowadzi do opracowania nowych odwracalnych terapii onkologicznych. Będzie można zastosować je w leczeniu różnych typów komórek nowotworowych.

Nowatorskie podejście do terapii przeciwnowotworowej

Stwierdzenie faktu, iż komórki nowotworowe można przekształcać z powrotem w normalne komórki, jest zdumiewającym zjawiskiem dla świata nauki.

Opisywane badanie dowodzi również, że takie powroty można planowo wywoływać. Wprowadza to nowatorską koncepcję odwracalnej terapii przeciwnowotworowej polegającej na przywróceniu komórek nowotworowych do normalnego stanu.

Obecnie opracowuje się także technologie identyfikacji celów rewersji nowotworów poprzez systematyczną analizę procesów różnicowania normalnych komórek.

Piśmiennictwo

Gong JR, Lee CK, Kim HM i wsp. Control of Cellular Differentiation Trajectories for Cancer Reversion. Adv Sci (Weinh). 2024: e2402132. doi: 10.1002/advs.202402132.

Tomasz Dzieciątkowski

Polecamy także: Immunoterapia w leczeniu nowotworów

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl