Rak płuca. Czy kiedyś wygramy z tym groźnym nowotworem? [WIDEO]

Rak płuca to nadal jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Dzięki postępom w medycynie personalizowanej rokowanie pacjentów stale się poprawia – na co zwracano uwagę podczas trwającego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Rak płuca to już nie zawsze wyrok

Rak płuca stanowi najczęstszą przyczynę zgonów wśród kobiet i mężczyzn z powodu nowotworów złośliwych. Szacuje się, że każdego roku rak płuca rozpoznaje się u około 20 tysięcy osób. W przeszłości częściej chorowali mężczyźni. Ale w ostatnich latach ten trend się odwrócił. Zmniejsza się zachorowalność wśród mężczyzn, a zwiększa u kobiet. Dzieje się tak z powodu zmian w stylu życia. Krótko mówiąc, kobiety zaczęły częściej sięgać po papierosy i alkohol. A to dwa ważne czynniki ryzyka rozwoju tego groźnego nowotworu.

Nadal jednak rak płuca stanowi bardzo duże wyzwanie dla lekarzy i systemu ochrony zdrowia, o czym dyskutowali eksperci podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

-Niestety, mimo wielu pozytywnych zmian, to nadal największy zabójca wśród nowotworów zarówno jeśli chodzi o mężczyzn, jak i kobiety. Zmieniło się jednak bardzo dużo. To chyba pierwszy nowotwór, w przypadku którego mamy dostępną tak szczegółową i szeroką diagnostykę genetyczną. Pozwala to dobrać dla chorych spersonalizowaną terapię. Dzięki temu liczba zgonów wśród mężczyzn spadła w ciągu ostatniej dekady o co najmniej 20 proc. – mówi prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Co powinno nas zaalarmować?

Wiele zmieniło się więc w leczeniu raka płuca, ale mimo to nowotwór, którego nie możemy bagatelizować. W wielu przypadkach właściwa diagnoza zostaje jednak postawiona zbyt późno. We wczesnej fazie przebiega najczęściej bezobjawowo. Istnieją jednak objawy, które powinny stanowić dla każdego sygnał alarmowy. To przede wszystkim przewlekły kaszel, krwioplucie, duszność czy ból w klatce piersiowej. Niepokojące powinny być także nawracające zapalenia płuc.

Czy dzięki nowoczesnym terapiom udaje się pacjentom z diagnozą raka płuc żyć wiele lat i, co ważne, cieszyć się dobrą jakością tego życia?

-Częściej udaje się tych pacjentów po prostu uratować. Mamy dziś świetne narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne, ale zdecydowanie musimy poprawić koordynację opieki nad pacjentami. Pojawia się coraz więcej nowych celowanych leków i nowoczesnych metod diagnostycznych – podkreśla prof. Fal.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Lek na raka coraz bliżej? Ekspert: z rakiem można dziś żyć nawet kilkanaście lat [WIDEO]