Pacjent z doświadczeniem ciężkiej choroby – zwłaszcza jeśli dotknęła go nagle – potrzebuje wsparcia psychologicznego i rodziny w procesie powrotu do normalnego życia – mówi dr Aleksandra Tomaszek, psychotraumatolog z Instytutu Kardiologii w Aninie. – Naszym zadaniem jest praca z pacjentem nad zmianą tego, co można zmienić – podkreśla.
Dr Tomaszek należy do zespołu kwalifikującego pacjentów do transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia.
„Moim podstawowym elementem pracy jest edukacja pacjenta, edukacja jego rodziny, ale przede wszystkim kluczowy jest etap akceptacji choroby u pacjenta i jego rodziny, czyli taki etap, w którym dopiero możemy zacząć pracować z pacjentem i możemy mieć przekonanie, że będzie z nami współpracował” – wyjaśnia dr Tomaszek.
Moment diagnozy to jeden z trudniejszych momentów dla pacjenta i jego bliskich
Doświadczenie ciężkiej, zagrażającej życiu choroby jest dla pacjenta bardzo trudne. Wiele zależy od tego, na jakim etapie choroby znajduje się pacjent. Czy, jak mówią nieraz pacjenci , choroba spadła jak grom z jasnego nieba czy schorzenie trwa już ileś lat.
„Z moich doświadczeń wynika, że trudniej jest, kiedy przychodzi nagle i szybko, czyli nie było czasu się do niej przygotować” – dodaje.
Według dr Tomaszek, jednym z trudnych momentów dla pacjenta i jego rodziny jest czas po zdiagnozowaniu choroby, po zawale, po trudnej operacji.
„Przygotowujemy pacjenta do wyjścia do domu i wtedy pojawia się dużo strachu, lęku przed tym, co będzie dalej, przed powrotem do pracy, do obowiązków. Czasami to jest niemożliwe, wtedy ważne jest, by system rodzinny , grupa wsparcia pomogła pacjentowi przygotować się do tego, by jego zadania w domu były inne. Czasami pacjenci przekierowują swój zawód na inne aktywności, które mogą wykonywać” – opowiada specjalistka.
Psychotraumatolog: u pacjenta może pojawić się poczucie winy
U wielu chorych na choroby układu krążenia pojawia się poczucie winy. Dlaczego? Bo na rozwój niektórych chorób, np. otyłości czy nadciśnienia, wpływa styl życia. Mści się np. palenie, nadużywanie alkoholu.
– Naszym zadaniem jest praca z pacjentem, nad zmianą tego, co można zmienić. Podstawą jest, aby zaakceptował, że choroba jest, że życie z nią będzie inne. Ale może być równie dobrze – zapewnia Aleksandra Tomaszek.
- Wywiad powstał podczas warsztatów dla pacjentów, zorganizowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenia „EcoSerce”. Patronat nad wydarzeniem objęła redakcja „Długo i szczęśliwie”.
Warto przeczytać także:
Jak obecność zwierząt w domu może wspierać zdrowie ich opiekunów?