Powstanie nowa szczepionka mRNA przeciwko ptasiej grypie A/H5N1

Szczepionkę wyprodukuje firma Moderna. Umowę z koncernem podpisał Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych. Nowa szczepionka mRNA będzie skierowana przeciwko grypie pandemicznej. Działania podjęto na wypadek, gdyby szczepionka okazała się potrzebna w związku z ostatnio pojawiającymi się ogniskami epidemicznymi, wywoływanymi przez wirusa ptasiej grypy A/H5N1.
Podczas konferencji prasowej Dawn O’Connell, zastępca sekretarza ds. gotowości i reagowania w Departamencie Zdrowia, podkreślił, że nowa szczepionka wzbogaci istniejące portfolio dotychczas zatwierdzonych szczepionek przeciwko grypie. O’Connell powiedział, że rząd USA ma w fazie produkcji 4,8 mln dawek tradycyjnej szczepionki przeciwko wariantowi A/H5N1. Szczepionka jest dostosowywana do obecnie krążących szczepów wirusa ptasiej grypy A/H5N1. Powinna zostać wyprodukowana do połowie lipca.
Urzędnicy Departamentu Zdrowia twierdzą, że nowy kontrakt opiewający na 176 mln dolarów z firmą Moderna pomoże rządowi zachować elastyczność na wypadek konieczności szybkiego działania przeciwko jakimkolwiek szczepom wirusa grypy pandemicznej.

Kiedy szczepionka mRNA przeciwko ptasiej grypie? Nieprędko

O’Connell powiedział jednak, że szczepionki mRNA w najbliższym czasie nie będą dostępne. Moderna ma co prawda kandydata na taką szczepionkę na wczesnym etapie badań klinicznych, a wyniki powinny być dostępne w nadchodzących tygodniach. Jednak kolejne etapy badań klinicznych rozpoczną się dopiero w 2025 r.

Zakłada się jednak przyspieszenie prac, jeśli sytuacja się zaogni. I np. dojdzie do przeniesienia tego wirusa z człowieka na człowieka lub jeśli ciężkość przypadków się pogorszy.

Według dr Demetre Daskalakis, dyrektor Krajowego Centrum Szczepień i Chorób Układu Oddechowego z CDC w Atlancie „Ryzyko dla populacji ogólnej pozostaje obecnie niskie i ocena CDC nie uległa zmianie”.

Ptasia grypa u krów w USA wykryta już w 12 stanach

Ptasia grypa u krów

Z danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii wynika, że wirusa ptasiej grypy A/H5N1 wykryto dotychczas u krów w 12 stanach USA. Trzech pracowników rolnych, którzy pracowali przy zakażonym bydle, uzyskało pozytywny wynik testu na obecność ptasiej grypy. Objawy zakażenia były wśród nich nieznaczne.

Dr Daskalakis powiedziała również, że nawet gdyby szczepionka była dostępna, CDC nie jest całkowicie pewne, czy szczepienie jest obecnie najlepszym sposobem ochrony pracowników gospodarstw rolnych. Dlaczego? Transmisja wirusa wśród ludzi może być ograniczona, patogen nie rozprzestrzenił się szeroko, nie stwierdzono też ciężkich przypadków choroby.

Eric Deeble, pełniący obowiązki starszego doradcy ds. reagowania na A/H5N1 w Departamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, stwierdził iż środki bezpieczeństwa biologicznego, które wiele gospodarstw rolnych w wprowadziło, były niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

„Stany Zjednoczone muszą być jednak przygotowane na każdy scenariusz zdarzeń. Wiemy, że zdecydowana większość gospodarstw stosuje środki zabezpieczenia biologicznego. Dotyczy to również gospodarstw mlecznych. Ale jest to nowa i pojawiająca się choroba, która wymaga innego zestawu praktyk w zakresie bezpieczeństwa biologicznego lub ulepszenia konkretnych istniejących dotychczas” powiedział Eric Deeble.

CDC podaje, że do chwili obecnej monitorowaniu poddano ponad 780 osób w wyniku kontaktu z zakażonym bydłem mlecznym, a co najmniej 53 z nim zostało przebadanych wirusologicznie.

https://edition.cnn.com/2024/07/02/health/moderna-mrna-bird-flu-vaccine/index.html

Tomasz Dzieciątkowski

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl