Chcemy wprowadzić lek dla osób po ukąszeniach węży, który zapewni skuteczne leczenie przedszpitalne, będzie wspomagał stosowanie antytoksyn, a być może w niektórych przypadkach pozwoli na ich zastąpienie – powiedziała dr Joanna Lipner, dyrektor zarządzająca Pikarlida.
– Nasza firma skupia się na rozwoju innowacyjnych leków. Jednym z naszych głównych projektów jest rozwój innowacyjnego leku, który będzie pomagał pacjentom po przebytych udarach. Celem tego leku będzie ograniczenie zniszczeń w mózgu oraz przyspieszenie rehabilitacji pacjentów – powiedziała dr Joanna Lipner, dyrektor zarządzająca Pikarlida.
Pikarlida pracuje także nad lekiem neuroprotekcyjnym
Dodała, że zakończyło się już badani kliniczne pierwszej fazy, na 2026 rok planowanejest badanie drugiej fazy.
Pikralida to biofarmaceutyczny start-up zajmujący się rozwojem produktów leczniczych. Obecnie realizowane projekty obejmują rozwiązania terapeutyczne wykorzystujące innowacyjne substancje drobnocząsteczkowe, innowacyjne formulacje preparatów i leków złożonych oraz nowoczesne systemy dostarczania leków. Koncentruje się przede wszystkim na potrzebach pacjentów cierpiących na choroby cywilizacyjne i neurologiczne oraz pacjentów z populacji geriatrycznej.
Firma pracuje również nad lekiem neuroprotekcyjnym z wykorzystaniem inhibitora metaloproteinazy macierzowej MMP. Neuroprotekcja to działanie zapobiegające rozpoczęciu lub opóźnieniu degeneracji neuronów, czyli komórek nerwowych stanowiących podstawową jednostkę strukturalną i czynnościową układu nerwowego.
– Widzimy również bardzo duży potencjał w wykorzystaniu cząsteczki tego typu w innych jednostkach chorobowych. Celem projektu jest rozwój leku w postaci kropli do oczu dla osób cierpiących na retinopatię cukrzycową. Chcemy opracować produkt, który pacjenci będą mogli samodzielnie przyjmować – dodała dr Lipner.
Retinopatia cukrzycowa to jedno z cięższych powikłań przewlekłej cukrzycy. Choroba ta wynika z długotrwałych uszkodzeń naczyń krwionośnych w gałce ocznej i może w poważny sposób zaburzać funkcje narządu wzroku.
Innowacyjny lek na ukąszenie węża
W trakcie prac naukowcy firmy Pikarlida odkryli, że związek może mieć zastosowanie w bardzo ciekawej, choć dość niezwykłej jednostce chorobowej.
– Enzymy z rodziny metaloproteinaz występują również w jadach różnych stworzeń, m.in. w jadzie węży z rodziny żmijowatych. Te składniki są odpowiedzialne za zatrucie organizmu po ukąszeniu jadowitego węża. Enzym znajdujące się w jadach powodują problemy z koagulacją, a także zniszczenie tkanek. Chcemy wprowadzić lek na ukąszenie węża, który zapewni pacjentom skuteczne leczenie przedszpitalne, będzie wspomagał stosowanie antytoksyn, a być może w niektórych przypadkach pozwoli na ich zastąpienie – wyjaśniła.
Polecamy: Na horyzoncie innowacyjne leki dzięki polskiej biotechnologii. Jakie i dla kogo?
PHASE, czyli Polish Healthcare Assets – Sector Event
Rozmowa miała miejsce przy okazji konferencji PHASE, czyli Polish Healthcare Assets – Sector Event. Ta największa publiczna dyskusja na temat polskiej biotechnologii medycznej skierowana jest do uczestników rynku kapitałowego, przedstawicieli instytucji publicznych, przedsiębiorców oraz naukowców zainteresowanych rozwojem tego sektora.
Martyna Kośka