Powikłania po tatuażu: reakcja alergiczna, obrzęk, a nawet kurzajki. Jak ich uniknąć? [WIDEO]

Powikłania po tatuażu to wcale nie rzadkość. Kiedy należy zgłosić się do dermatologa? Jak przygotować się do zrobienia tatuażu, by ich uniknąć? Oto kilka rad dla tych, którzy myślą o zdobieniu swojego ciała.

  • Do powikłań występujących tuż po lub w krótkim czasie wykonaniu tatuażu, zaliczamy obrzęk, zaczerwienienie i ból. W wielu przypadkach objawy te są zupełnie naturalną reakcją organizmu na nakłucie skóry i szybko mijają.
  • Na skórze w okolicy miejsca, gdzie wykonano tatuaż mogą pojawić się brodawki o podłożu wirusowym, czyli kurzajki. Częstym powikłaniem po tatuażu jest reakcja alergiczna na barwnik.

Powikłania po tatuażu się zdarzają. Dermatolog ostrzega!

W pierwszym odcinku wideopodcastu „Długo i Szczęśliwie” gośćmi byli prof. Irena Walecka, specjalistka dermatologii oraz pasjonat sztuki tatuażu Mariusz Dankowski. Zaproszeni eksperci rozmawiali o tym jak wykonanie tatuażu może wpłynąć na zdrowie.

Moda na tatuaże nie przemija. Już co dziesiąty Polak posiada co najmniej  jeden. Część osób, które ozdobiły swoje ciała tatuażem, twierdzi, że po zdecydowaniu się na pierwszy, trudno odmówić sobie kolejnych pięknych wzorów na skórze. Niezależnie od tego, czy myślicie o pierwszym tatuażu, czy będzie to wasz kolejny rysunek na skórze, warto wiedzieć jak tatuaże mogą wpłynąć na zdrowie i jak należy dobrze przygotować się do zrobienia tatuażu.

 Marzysz o pięknym rysunku na ciele, ale obawiasz się powikłań po wykonaniu tatuażu? Ta obawa wcale nie jest bezzasadna. Prof. Irena Walecka przyznaje, że jako dermatolog w swojej praktyce coraz częściej spotyka pacjentów, których skóra zareagowała na wykonanie tatuażu nieprawidłowo.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rośnie sama liczba osób, które zdecydowały się zrobić sobie tatuaż lub to planują. Nawet 25 proc. młodych osób pomiędzy 18 a 30 rokiem życia posiada tatuaż i to często nie jeden – zauważa prof. Walecka.

Jakie powikłania po tatuażu występują najczęściej? Powikłania po tatuażu dzielą się na te wczesne i późne. Do pierwszych, występujących tuż po lub w krótkim czasie wykonaniu rysunku na ciele, zaliczamy obrzęk, zaczerwienienie i ból. W wielu przypadkach objawy te jednak są zupełnie naturalną reakcją organizmu na nakłucie skóry i szybko mijają.

Jeśli jednak obrzęk utrzymuje się dłużej, pojawiają się wokół niego strupy o żółtym zabarwieniu, a dodatkowo u pacjenta rozwija się gorączka, wówczas możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że doszło do nadkażenia. Jeśli osoba, która właśnie zdecydowała się na zrobienie tatuażu, zaobserwuje u siebie takie objawy powinna jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. W takich wypadkach należy bowiem włączyć antybiotykoterapią – wyjaśnia prof. Irena Walecka.

Powikłania po tatuażu mogą wystąpić także jakiś czas po jego wykonaniu.

Przykładowo, na skórze w okolicy miejsca, gdzie wykonano tatuaż mogą pojawić się brodawki o podłożu wirusowym. Popularnie określamy je jako kurzajki. Jako późne powikłanie po tatuażu na skórze mogą tez rozwinąć się grudkowo-guzkowe zmiany, czyli rozwijające się powoli ziarniniaki. Zdecydowanie najtrudniejszym dla pacjentów powikłaniem jest wystąpienie reakcji alergicznej na barwnik użyty do wykonania tatuażu. Zwykle występuje ona na sześć-osiem tygodniu po jego wykonaniu. Niestety, na tyle długo na ile w skórze będzie znajdował się barwnik, tak długo pacjent będzie zmagał się z odczynem alergicznym. Oczywiście, objawy reakcji alergicznej mogą być dyskretne i objawiać się jedynie np. grudkami oraz rumieniem na skórze. Czasami jednak reakcja ma ostrzejszy charakter, u takich pacjentów występują znaczące zmiany grudkowe na skórze, zaczerwienie, ból i swędzenie w miejscu tatuażu. Objawy te utrzymują się zwykle cały czas od momentu wykonania tatuażu – mówi prof. Irena Walecka.

Alergia po tatuażu – najczęstszym winowajcą barwniki czerwony i żółty

Czy kolor wykonanego tatuaży może mieć znaczenie dla ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej? Okazuje się, że niestety tak. Największe ryzyko wystąpienia objawów alergii skórnej wiąże się z użyciem do wykonania tatuażu barwnika czerwonego i żółtego. Co więcej, oba barwniki najtrudniej usunąć ze skóry.

To co najbardziej uczula w barwnikach służących do wykonywania tatuaży to metale ciężkie. Są to np. nikiel, rtęć, kobalt, tytan czy chrom. W zależności od rodzaju barwniki zawierają je w różnych proporcjach i konfiguracjach. Barwniki zawierają też rozpuszczalniki, które także mogą uczulać. Prawdziwym problemem pozostaje to, że tak naprawdę nie do końca wiemy, co znajduje się w atramentach służących do wykonania tatuażu. Mimo próby wprowadzenia przepisów, które miały regulować rynek substancji wykorzystywanych do tatuowania, w świetle prawa barwniki nadal pozostają kosmetykiem, których składu nie znamy – zaznacza prof. Irena Walecka.

Stąd właśnie wykonanie tatuażu stanowczo odradza się kobietom karmiącym lub przyszłym mamom. Składniki barwników mogą być bowiem szkodliwe dla płodu.

Myślisz o zrobieniu tatuażu? Pamiętaj o wykonaniu kilku badań

Skoro wykonanie tatuażu może skończyć się przykrymi zdrowotnymi konsekwencjami, to co zrobić, by ustrzec się przed potencjalnymi powikłaniami? Duże znaczenie ma wybór salonu, w którym wykonamy tatuaż. Wiele osób zanim podejmie decyzję, myśli przede wszystkim o tym, by wykonaniu tatuaży było jak najmniej bolesne, a to nie jedyne, co powinniśmy wziąć pod uwagę – zresztą podobnie jak tatuażysta, w którego ręce się oddamy. Odpowiedzialny tatuażysta powinien szczegółowo wypytać swojego klienta o ewentualne zdrowotne przeciwwskazania do wykonania tatuażu np. uczulenie na metale ciężkie.

Jako klienci powinniśmy zapytać tatuażystę czy posiada wyniki podstawowych badań oraz dodatkowo badanie na WZW typu B i C oraz w kierunku wirusa HIV. Jako osoba narażona na kontakt z krwią tatuażysta powinien badać się przynajmniej raz w roku. Co więcej, powinien być także zaszczepiony przeciwko WZW B. Świadomy klient również powinien wykonać ten sam zestaw badań. Jako dermatolog zalecam też wykonanie badania krzepliwości krwi, czyli koagulogramu. Istnieją osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że mają wrodzone zaburzenia krzepnięcia krwi – zwraca uwagę prof. Walecka.

W przypadku osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi rana po tatuażu może się kiepsko goić, a krew sączyć przez nawet kilka dni. Rzutuje to też na efekt estetyczny, ponieważ sączenie krwi skutkuje utratą barwnika.

Po czym poznamy odpowiedzialnego tatuażystę? Między innymi po tym, o co zapyta podczas zbierania wywiadu przez wykonaniem tatuażu.

Powinien zebrać szczegółowy wywiad w kierunku m.in. chorób autoimmunologicznych np. twardziny układowej, tocznia rumieniowatego układowego, reumatoidalnego zapalenia stawów. Przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu będzie też atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, choroby tarczycy. Należy też zebrać wywiad w kierunku blizn i bliznowców. Zapytać o to czy klient miał już jakieś urazy lub choroby skóry, takie jak np. łuszczyca, liszaj płaski. Przykładowo, jeśli klient ma aktywną łuszczycę, wówczas charakterystyczne zmiany łuszczycowe pojawią się wzdłuż tatuażu. Warto też zapytać klienta o ewentualne choroby nowotworowe– wylicza prof. Walecka.

Zanim zdecydujemy się na wykonanie rysunku na skórze, warto, by nasze znamiona obejrzał dermatolog. Nie najlepszym czasem na zrobienie tatuażu będzie okres wiosny i lata. Gdy jest gorąco, skóra się poci, a więc gorzej goi. Prawidłowemu gojeniu się rany nie sprzyja też ekspozycja na słońce i kontakt np. z wodą. Na kilka dni przed zrobieniem tatuażem należy też odstawić alkohol, ponieważ rozrzedza krew i obniża ciśnienie.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Jak dbać o serce na co dzień? Oto kilka praktycznych porad kardiologa [WIDEO]