Otyłość dzieci a osteoporoza – alarmujące powiązania

Otyłość w dzieciństwie to problem, który z roku na rok staje się coraz bardziej powszechny. Chociaż często kojarzona jest z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem i chorobami serca, niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej wpływu na zdrowie kości, a w szczególności na ryzyko rozwoju osteoporozy w późniejszym życiu. Otyłość dzieci a osteoporoza – co mówią badania?

Osteoporoza – przewlekła choroba kości

Osteoporoza to przewlekła choroba układu szkieletowego, polegająca na osłabieniu kości. Charakteryzuje się niską masą kostną i upośledzoną gęstością kości, co prowadzi do ich osłabienia i większej podatności na złamania. W Polsce na osteoporozę cierpi około 9 milionów osób, które często dowiadują się o chorobie dopiero po pierwszym złamaniu.

Otyłość dzieci a osteoporoza – ryzyko

Najnowsze badania wykazują, że dzieci otyłe są znacznie bardziej narażone na złamania kości i rozwój osteoporozy w starszym wieku w porównaniu do dzieci o prawidłowej masie ciała. Dzieci z nadwagą i otyłością mają tendencję do rozwoju większej masy szkieletu, aby „dźwigać dodatkowe ciężary”. Niestety, ich dieta często opiera się na wysokoenergetycznych, przetworzonych produktach spożywczych. Nie dostarczają one odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin, takich jak wapń i witamina D3.

Dieta a zdrowie kości

Spożywanie tzw. pustych kalorii, czyli żywności takiej jak chipsy, batony, pizza czy napoje gazowane, nie tylko nie dostarcza organizmowi niezbędnych mikroelementów. Prowadzi to do sytuacji odwrotnej. Na strawienie tych posiłków organizm czerpie wapń i witaminę D3 z kości. Uszkadza to i tak już przecież osłabiony system kostny.

Kluczowe lata dla zdrowia kości

Należy pamiętać, że 90 procent masy kostnej nabywa się w okresie dzieciństwa. Ma to bezpośredni wpływ na stan kośćca w późniejszym wieku. Badania przeprowadzone zostały przez Medical Council (MRC) z udziałem 499 zdrowych sześcio-letnich dzieci. Wykazały, że pociechy z wyższą zawartością tkanki tłuszczowej miały o 5,5% niższą gęstość kości z powodu braku wystarczającej ilości minerałów.

Styl życia i długoterminowe skutki zdrowotne

Naukowcy z Jednostki Epidemiologii w Southampton badali wpływ stylu życia, diety oraz innych czynników środowiskowych w dzieciństwie na ryzyko rozwoju chorób przewlekłych w wieku dojrzałym. Stwierdzili, że dorośli, którzy w dzieciństwie byli otyli, znacznie częściej cierpią na choroby metaboliczntae. Chodzi o takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby serca oraz osteoporozę.

Wysokie koszty leczenia i profilaktyka

Badania przedstawione na konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Reumatologii pokazują, że koszty leczenia chorób przewlekłych, w tym osteoporozy, są bardzo wysokie. Dlatego ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na rozwiązanie problemu nadwagi i otyłości w wieku dziecięcym.

Podsumowanie

Otyłość dziecięca ma poważne konsekwencje zdrowotne, które sięgają daleko poza problemy metaboliczne. Zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy, co może prowadzić do licznych złamań i problemów z układem kostnym w starszym wieku. Rodzice i także nauczyciele odgrywają kluczową rolę w edukacji dzieci na temat zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety, która wspiera prawidłowy rozwój kości. Profilaktyka i wczesna interwencja mogą znacząco wpłynąć na zdrowie naszych dzieci w przyszłości.

Aneta Strelau

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl