Osteoporoza a osteopenia – co różni te dwa schorzenia atakujące nasze kości?

Osteoporoza a osteopenia – jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi? Osteoporoza to choroba często nazywana cichym złodziejem kości. Osteopenię często uważa się za pierwszy krok do osteoporozy. To schorzenie, które również atakuje kości.

Osteoporoza a osteopenia – wspólne czynniki ryzyka

Osteoporoza to choroba atakująca układ kostny. W jej przebiegu dochodzi do ubytku masy kostnej. Nasze kości stają się przez to bardziej podatne na uszkodzenie. To dlatego cechą charakterystyczną osteoporozy są tzw. złamania niskoenergetyczne, do których dochodzi w efekcie niewielkiego urazu lub oddziaływania siły jaka normalnie nie uszkadza zdrowej kości. Częstość zachorowań na osteoporozę rośnie wraz z wiekiem. Ze względu na zmiany hormonalne specyficzne dla tego okresu najbardziej podatne na chorobę są kobiety w wieku menopauzalnym. Rozwojowi osteoporozy sprzyjają również takie choroby jak np. cukrzyca lub długotrwałe zażywanie pewnych leków. W tym kontekście w grupie ryzyka rozwoju osteoporozy znajdują się np. kobiety po mastektomii otrzymujące leczenie hormonalne oraz osoby przyjmujące długotrwale sterydy.

Pierwszym groźnym sygnałem, który może świadczyć o tym, że grozi nam osteoporoza jest wystąpienie złamania niskoenergetycznego. O zagrożeniu osteporozą lub osteopenią powinniśmy pomyśleć także w przypadku osób po operacjach bariatryczych, z zaburzeniami wchłaniania lub w przypadku kobiet z przedwczesną menopauzą. W kierunku osteoporozy powinny się więc przebadać panie, u których z jakiś powodów usunięto macice lub jajniki. Czynnikami ryzyka będą też zaburzenia endokrynologiczne, takie jak  nadczynność przytarczyc, tarczycy, kory nadnerczy – mówi dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalistka reumatologii.

Dla ryzyka rozwoju osteoporozy kluczowe znaczenie ma także nasz styl życia, a konkretnie dieta i aktywność fizyczna. Między innymi to łączy osteoporozę z osteopenią. Tę drugą cechuje się obniżeniem masy kostnej. Bywa określana jako stan poprzedzający osteoporozę. Choć osteoporoza może wystąpić również w młodym wieku, to jednak u osób młodszych częstsza jest właśnie osteopenia.

Osteoporoza a osteopenia – jak nie zachorować?

Osteopenię, podobnie jak osteoporozę, diagnozuje się w badaniu densytometrycznym, które mierzy gęstość mineralną kości. Co ważne, nawet jeśli badanie potwierdzi osteopenię, nie w każdym przypadku rozwinie się ona w osteoporozę. W takich wypadkach podanie odpowiedniej suplementacji chroni kości pacjenta.

Co możemy zrobić, by nie zachorować?

Przede wszystkim możemy i powinniśmy się ruszać. Kości bardzo lubią ruch, a współczesny styl życia sprawia, że mamy go za mało. Tymczasem kości lubią obciążenia i mikrodrganiania wywoływane przez aktywność fizyczną, gdy np. chodzimy lub skaczemy. Każda aktywność jest dobra – podkreśla ekspertka.

Równie istotna jest dieta wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w źródła wapnia, witaminę D3 i K2 oraz magnez. W diecie polskiej głównym źródłem wapnia jest nabiał, ale można również szukać jego źródeł w warzywach.

Nie zapominajmy o suplementacji witaminy D.

Zalecam całoroczną suplementację witaminy D, a więc nie tylko w okresie zimy czy jesieni. W warunkach miejskich mamy często do czynienia z tak dużym smogiem, że ekspozycja na słońce jest ograniczona. Wielu z nas stosuje też wysokie filtry, ponieważ dba o skórę. Warto też badać stężenie witaminy D w surowicy, jeśli mamy wątpliwości czy przyjmujemy odpowiednią dawkę – zaleca ekspertka.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej tekstów:

Otyłość dzieci a osteoporoza – alarmujące powiązania

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl