Objaw Raynauda – niegroźna dolegliwość czy symptom choroby? [WIDEO]

Zdarzyło ci się, że pod wpływem zimna twoje palce u dłoni zrobiły się blade, sine, a następnie czerwone? To może być objaw Raynauda. Sprawdź, o jakich groźnych dla zdrowia chorobach może świadczyć jego wystąpienie.

Objaw Raynauda – co to jest?

Objaw Raynauda opisał w XIX wieku francuski lekarz Maurice Raynaud, stąd też wzięła się jego nazwa. Polega on na tym, że pod wpływem zimna palce u dłoni i stóp stają się blade i sine, a następnie występuje na ich skórze silne zaczerwienienie. W przeszłości taką przypadłość określano jako chorobę Raynauda, dziś mówi się o objawie Raynauda. Jest on wynikiem skurczu naczyń i co ciekawe zwykle nie dotyka obszaru kciuka.

Czy jego pojawienie się zawsze świadczy o chorobie? Okazuje się, że u większości osób niekoniecznie.

-W 80 proc. przypadków objaw Raynauda ma charakter niegroźny. Mówimy wówczas o tzw. pierwotnym objawie Raynauda, gdy jego występowanie nie jest związane z żadnym schorzeniem towarzyszącym. Można wtedy kolokwialnie powiedzieć, że taka nasza uroda. Ale w 20 proc. przypadków towarzyszy on jednak innym chorobom. Zawsze więc, jeśli objaw Raynauda się pojawi, należy rozważyć dalszą diagnostykę – mówi Agata Skwarek-Szewczyk, specjalistka reumatologii.

Jak dodaje, istotną kwestią będzie też to w jaki sposób przebiega pojawienie się objawu. Chodzi o to czy na przykład występuje on symetrycznie i dotyczy obu kończyn. Ważne jest też to w jakich sytuacjach się pojawia i w ile lat ma pacjent dotknięty objawem Raynauda. Zwykle towarzyszy on bowiem osobom młodym, głównie kobietom, i często zdarza się, że w pewnym wieku ustępuje.

Pierwszy zwiastun chorób autoimmunologicznych

W części przypadków pojawienie się objawu Raynauda może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem.

-Pojawienie się objawu powinno zaniepokoić, jeśli ma miejsce późno, czyli po 60 roku życia i gdy towarzyszy innym chorobom. Często w takich wypadkach zdarza się też tak, że objaw Raynauda wyprzedza pozostałe symptomy chorób z autoagresji (czyli autoimmunologicznych – red.). Chodzi na przykład o schorzenia reumatyczne. W tym przypadku jako reumatolodzy najbardziej boimy się twardziny układowej. To poważna, ogólnoustrojowa choroba, która atakuje narządy wewnętrze i doprowadza do ich włóknienia. W 90 proc. przypadków towarzyszy jej właśnie wspomniany objaw – wyjaśnia ekspertka.

Czynnikami wywołującymi objaw Raynauda mogą być też stres, napoje zawierające kofeinę oraz przyjmowanie niektórych leków, takich jak np. stosowanych w kardiologii betablokerów.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Nowa choroba: zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Co to jest? [WIDEO]