Napoje wyskokowe: cichy zabójca zdrowia?

W dobie rosnącej świadomości zdrowotnej coraz częściej zadajemy sobie pytanie, jak nasze codzienne wybory wpływają na długoterminowe zdrowie. Jednym z najważniejszych zagadnień jest kwestia spożycia napojów wyskokowych. Najnowsze badania naukowe jednoznacznie wskazują, że nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu, która nie zwiększałaby ryzyka zachorowania na raka. Ten artykuł kierujemy zarówno do młodzieży, rodziców, jak i lekarzy, aby zaznajomić ich z najnowszymi odkryciami w tej dziedzinie.

Szkodliwe skutki spożywania alkoholu

Według zespołu badawczego kierowanego przez Paule Latino-Martel z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań nad Rolnictwem, wytyczne dotyczące spożycia alkoholu w większości krajów, takich jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, skupiają się głównie na krótkoterminowych skutkach picia. Niestety, zaniedbują one długoterminowe konsekwencje, zwłaszcza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Latino-Martel i jego współpracownicy przypominają, że Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem już wiele lat temu uznała alkohol za substancję kancerogenną. Przy tym jest on kancerogenny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wspólny raport Światowej Fundacji Badań nad Rakiem i Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem z 2007 roku ostrzega przed zależnością między spożyciem alkoholu a rozwojem raka języka, gardła, przełyku, żołądka, jelita grubego oraz piersi.

Czytaj także: Mikrobiom jelitowy – klucz do walki z nadwagą

Napoje wyskokowe – brak bezpiecznej dawki

Nie istnieje bezpieczny poziom spożycia alkoholu, który nie wpływałby na ryzyko zachorowania na raka. Aktualne rekomendacje dotyczące dopuszczalnej ilości spożycia alkoholu są niewystarczające w prewencji raka. Dlatego konieczne jest opracowanie nowych, międzynarodowych zaleceń, które uwzględnią najnowsze badania naukowe oraz niezależność od kulturalnych i ekonomicznych uwarunkowań.

Alkohol – promotor chorób cywilizacyjnych

Alkohol jest uznawany za możliwy do wykluczenia czynnik zwiększający ryzyko rozwoju raka. Ujmując bardziej ogólnie, alkohol to globalny promotor wielu chorób cywilizacyjnych. Pomimo że obecne zalecenia są powszechnie stosowane przez lekarzy i przedstawicieli opieki zdrowotnej, nadszedł czas na ich weryfikację w oparciu o niezależne badania naukowe.

Wnioski

Biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy dotyczący związku spożycia alkoholu i ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych, państwowe autorytety w dziedzinie zdrowia powinny być świadome potencjalnych skutków promowania rekomendacji odnośnie spożycia alkoholu. Konsumentom nie powinno się pozwalać wierzyć, że picie alkoholu w niskim bądź umiarkowanym stopniu nie wiąże się z ryzykiem rozwoju raka.

Napoje wyskokowe – apel do czytelników

Dlatego zachęcamy do refleksji nad własnymi nawykami oraz do rozmowy na temat szkodliwości alkoholu z bliskimi. Wiedza i świadomość to klucz do zdrowego życia

Aneta Strelau

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl