Nowatorskie badanie kliniczne, przeprowadzone na Wiedeńskim Uniwersytecie Medycznym daje nadzieję na poprawę wyników i lepszą jakość życia pacjentów z nowotworami na całym świecie.
Niespełna 40 letni Kevin Sander dołączył do badania, w ramach którego badacze przetestowali 130 związków chemicznych na komórkach chłoniaka. Chłoniaki są najczęściej spotykanymi nowotworami krwi i trzecimi co do częstości występowania nowotworami wieku dziecięcego), hodowanych poza jego ciałem. Tradycyjne terapie nie były w stanie zatrzymać postępów choroby, czyli nowotworu krwi. Rozwiązaniem był przeszczep komórek macierzystych, ale rozmiary guza dyskwalifikowały pacjenta. Konieczne było jego zmniejszenie – i tu w sukurs przyszło wspomniane badanie.
Nowotwory – dobór terapii przez badanie substancji czynnych na komórkach guza poza ciałem pacjenta.
Inhibitor kinazy, rzadko stosowany w podtypie chłoniaka, z którym zmagał się Sander, przyniósł obiecujące rezultaty. Po wdrożeniu terapii zawierającej ten lek, guz Sandera cofnął się. Pozwoliło to mu poddać się przeszczepowi komórek macierzystych i wejść w fazę remisji.
Historia sukcesu Sandera podkreśla skuteczność precyzyjnej medycyny funkcjonalnej, która rezygnuje z tradycyjnych podejść opartych na genetyce na rzecz testowania różnych leków bezpośrednio na komórkach nowotworów pacjentów. Ta metoda, choć wymagająca technicznie i kosztowna, wykazała obiecujące rezultaty w spersonalizowanym leczeniu raka, przewyższając pod pewnymi względami standardowe terapie.
Terapia indywidualna jest kosztowna, ale perspektywiczna.
Mimo wyzwań takich jak kosztowny sprzęt i wielkie zróżnicowanie guzów, badacze są optymistyczni co do przyszłości precyzyjnej medycyny funkcjonalnej. Poprzez dostosowywanie terapii do indywidualnych pacjentów na podstawie testów na komórkach ich nowotworów, to podejście oferuje nadzieję na poprawę wyników i lepszą jakość życia pacjentów ze zmianami nowotworowymi na całym świecie.
Magdalena Starczak
Źródło:
https://www.nature.com/articles/d41586-024-00392-2
Może Cię zainteresować:
Specyficzne białka we krwi kluczem do wczesnego wykrywania demencji