Czy badania potwierdzają pogorszenie funkcji poznawczych u kobiet w ciąży i tuż po urodzeniu dziecka? Krótko mówiąc, czy zjawisko tzw. mommy brain istnieje?
Mommy brain – co to jest?
Nierzadko zdarza się, że otoczenie młodych matek, a czasami nawet one same, twierdzi, że opieka nad dzieckiem nie jest tak intelektualnie stymulująca jak przykładowo praca zawodowa. Kobiety w ciąży lub tuż po porodzie skarżą się na problemy z pamięcią czy koncentracją. W mediach coraz częściej można spotkać się z określeniem mommy brain. To nazwa zjawiska pogorszenia funkcjonowania poznawczego u kobiet w ciąży i młodych matek zaraz po porodzie.
Czym mommy brain może się objawiać? Przede wszystkim trudnościami z koncentracją i zapominalstwem. Kobiety skarżą się np. na zapominanie o zaplanowanych wcześniej aktywności, trudnościach w zebraniu myśli i na ogólne roztargnienie. Opisywanej przypadłości nie klasyfikuje się jako odrębnego zaburzenia. Co więcej, wśród samych badaczy nie ma zgody co do tego czy zjawisko w ogóle istnieje. Przykładowo, roztargnienie czy zapominalstwo u świeżo upieczonych matek może być przecież wynikiem stresu i deprywacji snu. Zatem: co na to badania?
Prawda czy mit?
To prawda, że urodzenie dziecka wpływa na chemię kobiecego mózgu. Od tej obserwacji droga do stwierdzenia pogorszenia funkcji poznawczych droga jest jednak daleka. Struktura i neurochemia mózgu zmieniają się w okresie ciąży i tuż po porodzie. Celem tych zmian jest ułatwienie matce większego skupienia się na potrzebach dziecka. Może więc zdarzyć się, że kobiecie po porodzie trudniej będzie skoncentrować się na rzeczach, które do tej pory zajmowały jej myśli. To jednak nie znaczy, że kolokwialnie mówiąc, stała się głupsza.
Bridget Callahan, badaczka z UCLA, znalazła dowody na to, że kobiety w ciąży i po porodzie szybciej uczą się nowych rzeczy, poprawia się ich pamięć i zdolności poznawcze. W jednym z przeglądów literatury wykazano, że mózgi kobiet w ciąży są bardziej plastyczne i wydajniej pracują. Codzienne życie wydaje się tylko te ustalenia potwierdzać: opieka nad noworodkiem to wielkie wyzwanie poznawcze i organizacyjne. Wymaga szybkiej nauki nowych rzeczy i reorganizacji życia całej rodziny. Czy zatem mommy brain istnieje? Tak, ale to raczej pozytywne zjawisko.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Źródło:
Więcej artykułów:
Czy piaskownice są bezpieczne dla dzieci? Bakterie w piaskownicy to nie mit