Miłość nie tylko od święta. Jak ją celebrować na co dzień?

Walentynki to prawdziwe święto miłości. Co zrobić, by walentynkowa atmosfera nie opuszczała nas na co dzień?

To czy miłość i nasz związek kwitnie zależy w dużej mierze od nas samych. Każdego dnia, nie tylko w walentynki, powinniśmy go więc pielęgnować. Co możemy zrobić, by nasz związek był długi i szczęśliwy? Jak się okazuje, liczą się drobne gesty.

Pozwólmy się partnerowi zaskoczyć

Psychiatra i psychoterapeuta dr n. med. Katarzyna Szaulińska podkreśla, że codzienne celebrowanie uczucia dwojga osób nie musi przybierać formy wielkich, filmowych gestów. Wprost przeciwnie: to małe, ale codzienne gesty świadczące o wzajemnej trosce budują poczucie więzi.

– Chodzi o codzienne okazywanie partnerowi wdzięczności za to, że jest przy nas oraz o okazywanie troski w zwykłych, codziennych sytuacjach. To buduje w nas przekonanie, że jesteśmy dobrze traktowani i kochani przez naszą drugą połówkę. Świadomość, że jest koło nas ktoś, kto na co dzień się nami opiekuje i na kogo możemy liczyć, to ważny fundament udanego związku – mówi dr Katarzyna Szaulińska.

Ekspertka podkreśla przy tym, że powinniśmy pilnować się przed tym, by nie popaść w rutynę.

– Są takie pary, które wychodzą z błędnego założenia, że skoro jesteśmy już w związku lub po ślubie, to etap starań się zakończył. Przestają wtedy aktywnie zabiegać o związek, zaczynają koncentrować się na dzieciach lub pracy. Tymczasem nic nie jest dane na zawsze. Patrzmy więc na ukochaną lub ukochanego jak na źródło nieskończonych niespodzianek, codziennie odkrywajmy się nawzajem. Pamiętajmy, że na przestrzeni lat ludzie się zmieniają. Fakt, że znamy się od kilku czy kilkunastu lat nie oznacza więc, że partner niczym już nas nie zaskoczy – mówi dr Katarzyna Szaulińska.

Pasja lekarstwem na miłość i nudę w związku? Nie zawsze…

Gdy czas płynie, w związku pojawia się niekiedy rutyna. Jeśli zaczniemy poszukiwać ekscytujących doświadczeń poza relacją z partnerem, możemy wejść na krętą ścieżkę prowadzącą do zdrady.

– To nie jest tak, że ludzie jako istoty biologiczne nie mają zapisanej w genach monogamii. Oczywiście, istnieją osoby, które ze względu na swoją konstrukcję osobowościową łakną silniejszej stymulacji. Tacy ludzie częściej podejmują ryzykowne zachowania, sprzyjające zdradzie. Wszystko pozostaje jednak kwestią decyzji jakie podejmujemy – podkreśla dr Szaulińska.

Każda zdrada, podobnie jak związek, będzie inna. Czasami świadczy ona o poważniejszych problemach pary, a czasami – choć nie dojdzie do zdrady fizycznej – partner będzie czuł się zdradzony z powodu naszego zachowania.

– Wiele zależy od tego jak ktoś postrzega lojalność w związku – mówi ekspertka.

Jakich błędów unikać, by nasz związek kwitł? Jednym z najczęstszych jest przerzucanie niemal całości uwagi i zaangażowania na dzieci lub pracę, na czym cierpi relacja – brakuje już wówczas na nią czasu.

– Mimo wielu obowiązków warto organizować sobie czas we dwoje. Część par niestety uznaje, że po pewnym etapie czas randkowania się skończył, szczególnie jeśli pojawiły się dzieci. To błędne myślenie, bo dzieci wychowujemy przecież dla świata, nie dla siebie. One kiedyś opuszczą rodzinne gniazdo, a my zostaniemy ponownie we dwoje z partnerem. Warto więc dbać o relację na co dzień. Nie mam tu wcale na myśli stałego podsycania ognia namiętności, ale bardziej dbałość o to, by po wielu latach partnerzy mogli powiedzieć, że nadal się lubią – zwraca uwagę dr Szaulińska.

Czy lekarstwem na związkową nudę może być nowo odkryta pasja?

– Człowiek posiadający jakąś pasję, której się oddaje, wydaje się nam atrakcyjniejszy. Nie może ona jednak stać się dla nas główną treścią życia, nadal powinniśmy mieć czas dla partnera i dzieci. W przeciwnym razie pasja stanie się pretekstem do tego, by nie spędzać czasu wspólnie – dodaje dr Szaulińska.

Więcej w rozmowie: Miłość: efekt burzy hormonów czy świadomego wyboru?

Może zainteresuje Cię również:

Czy miłość od pierwszego wejrzenia istnieje? Biologia nie pozostawia wątpliwośc

Afrodyzjaki: co jeść w Walentynki, by wprawić się w romantyczny nastrój?

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl