Wśród naukowców nominowanych do narody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny byli Polacy, jednak dotychczas żadnemu z naszych rodaków nie udało się zdobyć tej nagrody. Czy w ogóle mamy na to szansę?
27 listopada 1895 roku Alfred Nobel podpisał swój ostatni testament, przekazując lwią część majątku na serię nagród w pięciu dziedzinach. To: fizyka, chemia, fizjologia lub medycyna, literatura oraz pokojowa nagroda Nobla. W 1968 roku do tej puli doszła jeszcze jedna nagroda. Szwedzki Bank Centralny ustanowił ją w dziedzinie nauk ekonomicznych imienia Alfreda Nobla.
Medyczny Nobel 2024
W poniedziałek, 7 października, rozpoczyna się tzw. Tydzień Noblowski. W tym dniu poznamy laureata lub laureatów (może ich być nie więcej, niż trzech) w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Będzie to 115 nagroda w historii. Dotychczas najmłodszym laureatem w tej kategorii był Frederic Banting, którego uhonorowano za odkrycie insuliny. Nagrodę Nobla otrzymał mają zaledwie 31 lat. Z kolei najstarszy laureat miał lat 87 i był nim Peyton Rous, doceniony za za badania nad związkiem niektórych wirusów z nowotworami.
Czy Polacy mają szansę?
Wśród naukowców nominowanych do narody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny byli Polacy, jednak dotychczas żadnemu z naszych rodaków nie udało się zdobyć tej nagrody. Dlaczego tak się stało? I czy polska nauka ma szansę w tym starciu? – w wywiadzie wideo pytamy prof. Krzysztofa J. Filipiaka, kardiologa, pasjonata historii medycyny, prezesa Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny-Medycyna XXI. Zapraszamy do oglądania.
Polecamy także: Alfred Nobel i jego kłopoty ze zdrowiem. Na co chorował słynny wynalazca?