Ciąża to czas radosnego oczekiwania, ale przyszłym mamom towarzyszy też wiele obaw. Wiele z nich martwi się o zdrowie własne i swojego malucha. Jakie infekcje zagrażają w ciąży? Czym możemy się zarazić od psa czy kota?
Jakie infekcje zagrażają w ciąży? Przyszła mama i kot w jednym domu
Nierzadko wiele przyszłych mam zaczyna niepokoić się o to, czy obecność psa lub kota w domu może przyczynić stanowić czynnik ryzyka poważnych zakażeń. Zatem jakie infekcje zagrażają w ciąży? To obawa, która towarzyszy wielu przyszłym matkom.
Jakie infekcje zagrażają w ciąży? Jako pierwsza na celowniku pojawia się zwykle toksoplazmoza. Już podczas pierwszych wizyt u ginekologa, kobieta w ciąży często słyszy więc, że powinna oznaczyć obecność przeciwciał. Co ważne, pozwala to na określenie czy przeszła toksoplazmozę w przeszłości.
-Powszechnie uważa się, że winnym zakażeń toksoplazmową u kobiet jest kot. Już na początku ciąży badamy nierzadko poziom przeciwciał IgG i IgM. Jeśli na stosunkowo niskim poziomie mamy poziom przeciwciał IgG, to świadczy to o zakażeniu przebytym w przeszłości, które przebiegło w większości przypadków bezoobjawowo. Ono również w trakcie ciąży będzie bezobjawowe dla matki. Co ważne, jeśli już przeszłyśmy toksoplazmozę wcześniej, to mamy już problem z głowy. Mamy przeciwciała i nie musimy się już martwić. Nawet do 50 proc. kobiet przeszło toksoplazmozę przed ciążą. Jeśli tych przeciwciał nie mamy, należy bardziej na siebie uważać i oznaczyć kolejny raz przeciwciała w trakcie ciąży – mówi biolożka dr Anna Golke.
Jakie infekcje zagrażają w ciąży? Uwaga na toksoplazmozę
Co jeśli badanie wykryje wysoki poziom przeciwciał IgM u przyszłej matki?
-Świadczy to o tym, że właśnie jesteśmy w trakcie zakażenia. To najgorszy scenariusz. Co robimy w takim przypadku? Taka pacjentka powinna dostać metronidazol. Co ważne, prawidłowe leczenie znacząco obniża wystąpienie u dziecka wrodzonej toksoplazmozy – dodaje ekspertka.
Jak wyjaśnia, zakażenie toksoplazmową u płodu może być poważnym problemem. Co to oznacza. W jego wyniku może dojść na przykład do poronienia, urodzenia martwego płodu i bardzo poważnymi zaburzeniami u dziecka na przykład rozwojowymi. Na co powinna uważać kobieta w ciąży w kontekście toksoplazmozy? Ważne będzie przygotowywanie mięsnych posiłków. Dlaczego zatem wini się kota? To zaszłość jeszcze z przeszłości, gdy jako piasek do kuwety używało się na przykład piasku z piaskownicy. Dziś większość osób korzysta ze żwirku, a problemem w tym kontekście są koty wolno żyjące.
-Kobieta w ciąży powinna pamiętać o tym, żeby nie sprzątać kociej kuwety i dokładnie myć ręce po kontakcie z kotem – wskazuje dr Golke.
Uważaj przy przygotowywaniu mięsnych posiłków
Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniami odzwierzęcymi, nie tylko przed toksoplazmozą, kobieta w ciąży powinna przede wszystkim szczególną uwagę przywiązywać do sposobu przygotowywania posiłków. Oczywiście chodzi głównie o posiłki zawierające mięso.
-Mięso drobiowe przy samym przygotowywaniu jest w istotny sposób zagrożone na kontakt z różnymi bakteriami. Chodzi głównie o bakterie pochodzące z układu pokarmowego. Najlepszą ochroną jest obróbka termiczna. Upieczenie mięsa w taki sposób, by było w środku upieczone, powinno zapewnić bezpieczeństwo przyszłej matce – mówi dr Golke.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów:
Aktywność fizyczna: w pracy, w czasie wolnym czy w trakcie zajęć domowych. Która jest najzdrowsza?