Jak żyć dłużej? Rzucenie palenia to nawet do 10 dodatkowych lat życia więcej [WIDEO]

To nie tylko nowoczesne leki i drogie suplementy pozwalają osiągnąć nam długowieczność. Kluczowa jest zmiana codziennych nawyków. Jak żyć dłużej? Posłuchajmy eksperta.

Jak żyć dłużej? Zmień swoje nawyki

Jak żyć dłużej i, co najważniejsze, w dobrym zdrowiu? Czy codzienne nawyki przekładają się na nasze szanse na długowieczność? Ile lat życia możemy zyskać rzucając palenie, uprawiając regularnie sport czy zdrowo się odżywiając? Zapytaliśmy eksperta czy faktycznie udało się badaczom wskazać kilka prostych sposobów na dożycie setnych urodzin.

-Jak najbardziej, takie analizy były przeprowadzane. Dysponujemy więc twardymi danymi. Uśredniając, zaprzestanie palenia w młodym wieku wydłuża życie od 8 do 10 lat. Oczywiście, rzucenie palenia w wieku 70 lat także będzie korzystne dla zdrowia i wydłuży życie, ale znacznie krócej, bo o kilka miesięcy – mówi prof. Piotr Jankowski, specjalista kardiologii.

Podobnie jest, jak wyjaśnia ekspert, z nadciśnieniem tętniczym. Skutecznie lecząc nadciśnienie tętnicze, zyskujemy nawet do 10 lat życia w dobrej formie. Oczywiście nigdy nie jest za późno: jeśli nawet zadbamy o swoje ciśnienie w wieku 75 lat, to i tak wydłużymy swoje życie. Średnio o kilka miesięcy. To samo dane mówią o skutecznym leczeniu cukrzycy: wydłuża życie nawet do 15 lat. A sport? Jeśli senior w wieku 70 odkryje zalety regularnej aktywności fizycznej, również poprawi jakość swojego życia i wydłuży je.

-Zysk związany z wydłużeniem życia wyniesie kilka miesięcy. Jeśli jednak dokonamy tej zmiany w wieku 25 lat i będziemy się konsekwentnie trzymać regularnej aktywności fizycznej przez kolejnych 60 lat, zyskamy tym samym nawet 10 dodatkowych lat życia.

Jak dożyć setki? Kardiolog radzi

No dobrze, jak zatem ciężko musimy jednak pracować na długie życie w dobrym zdrowiu? Jak bardzo radykalne muszą być prozdrowotne zmiany w naszym stylu życia?

-W każdej dziedzinie życia ważna jest zasada złotego środka. Radykalne zachowania wcale nie muszą być zdrowe. Istnieją takie stany kliniczne, które wymagają rygorystycznych zmian. Ale ogólnie rzecz biorąc najważniejsze jest między innymi to, by codziennie być aktywnym. Bądźmy więc w sposób umiarkowany lub znaczny aktywni codziennie, niezależnie od warunków pogodowych, przez 20 do 30 minut. Chodzi o to, by poczuć zmęczenie i choćby krótkotrwałą zadyszkę. Nie raz w tygodniu czy raz na miesiąc, ale codziennie – podkreśla prof. Jankowski.

Podobna zasada rządzi zdrowym odżywianiem.

-Nasza codzienna dieta powinna być oparta przede wszystkim o produkty nisko przetworzone, dużą ilość warzyw i owoców. Nie jest jednak prawdą, że dieta wegańska jest zdrowsza niż ta zawierająca produkty pochodzenia zwierzęcego. Prawdą jednak będzie, że jako kariolodzy zachęcamy do ograniczenia spożywania czerwonego mięsa. Jedzmy nie więcej niż 500 g na tydzień lub w ogóle z niego zrezygnujmy – wskazuje prof. Jankowski.

Jedyną rzeczą, którą bezwzględnie prof. Jankowski radzi odstawić są papierosy.

-Inhalacja dymu tytoniowego, w każdej postaci, zawsze jest niekorzystna dla zdrowia – podkreśla prof. Jankowski.

Jak dodaje, nie można przy tym zapominać o małych przyjemnościach. Prozdrowotny styl życia wcale ich nie wyklucza. Nawet jeśli ta przyjemność nie spełnia kryteriów zdrowego posiłku, od czasu do czasu, można sobie na nią pozwolić.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów

Długowieczność: dobra kondycja u 80-latka to duża szansa, by dożyć do setki