Jak powinno się przepraszać? Pamiętaj o tych pięciu rzeczach

Nie ma nic gorszego niż nieszczere przeprosiny. Jeśli więc popełniłeś błąd, warto, byś swoje przeprosiny zaczął od przyznania się do winy. „Dobre” przeprosiny to jednak coś więcej niż tylko proste przyznanie się do błędu. Zatem jak powinno się przepraszać?

Jak powinno się przepraszać? Przyznaj się do winy i wyraź szczery żal

Nikt nie jest idealny. Czasami każdy z nas popełni w ważnej dla siebie relacji, prywatnej lub zawodowej, błąd, za który należy przeprosić. Nie jest to oczywiście proste, szczególnie jeśli chcemy, by nasze przeprosiny nie były tylko niewiele znaczącym gestem. Skuteczne przepraszanie to nie jest więc tylko proste przyznanie się do winy i rzucenie od niechcenia „przepraszam”. Jak powinno się przepraszać? Skuteczne przeprosiny powinny się opierać o przyznanie się do winy, okazanie szczerego żal i podjęcie starań, aby zadośćuczynić komuś skutki naszego zachowania. Jeśli nie wiesz jak się zabrać do przepraszania, oto pięć wskazówek.

Przyznanie się do błędu jest w przeprosinach kluczowe. Przyznanie się do winy i wzięcie bezpośrednio odpowiedzialności za skutki naszego błędu, pomaga odbudować zaufanie. Jeśli więc podczas wizyty u przyjaciół uszkodziłeś cenny bibelot, nie mów po prostu „Przepraszam, stłukło się”. Powiedz raczej: „Przepraszam za zniszczenie tak cennego przedmiotu, byłem nieostrożny. Wiem, jak wiele dla was znaczył”.

Kiedy przepraszasz, niezwykle ważne jest, aby wyrazić szczery żal. Oznacza to nie tylko przyznanie, że coś poszło nie tak, ale także udowodnienie, że rozumiesz wpływ, jaki twoje zachowanie miało na drugą osobę.

W przeprosinach ważny jest kontekst

Jak powinno się przepraszać? Ważne jest nie tylko przyznanie się do winy i okazanie szczerego żalu. Elementem skutecznych przeprosin jest również zaoferowanie zadośćuczynienia za swój błąd. Jeśli zaoferujesz komuś naprawę szkód będących skutkiem twojego błędu, przeprosiny zostaną odebrane jako bardziej szczere. Pokażesz, że poważnie podchodzisz do sytuacji. Przeprosiny zawierające propozycje zadośćuczynienia są też zwykle bardziej skuteczne.

Przepraszając, pamiętaj też, że każdy z nas jest inny – został wychowany w różnych okolicznościach społeczno-kulturowych. Swoje przeprosiny sformułuj i wyraź w taki sposób, by nie przekraczać cudzych granic i nie sprawić drugiej osobie dodatkowej przykrości.

Jeśli planujesz przeprosiny, pamiętaj, że często czyny przemawiają głośniej niż słowa. Dlatego warto, byś poza przeprosinami, swoimi czynami udowodnił, że zależy ci na trwałej zmianie postępowania.

Pamiętaj też, że przeprosiny to nie wyraz słabości, ale sposób na naprawienie relacji, na której ci zależy. Gdy więc już decydujesz się kogoś przeprosić, bądź szczery i nie manipuluj drugą osobą. Przeprosiny nie są okazją do wywlekania dawnych żali i przerzucania odpowiedzialności na drugą stronę.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Jak odmłodzić mózg? Sudoku lub krzyżówki mogą pomóc

Źródło:

Five Ways to Apologize Like You Mean It

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl