Piękne, jędrne piersi – ich młody wygląd chciałybyśmy zachować przez całe życie. Niestety, z biegiem lat piersi się zmieniają. Wpływa na to wiele czynników: starzenie się organizmu, ciąża i karmienie piersią. Jak poprawić wygląd piersi? Kiedy wystarczą ćwiczenia, a kiedy warto pomyśleć o korekcji biustu?
Jak poprawić wygląd piersi? Ćwiczenia i dieta to podstawa, ale wiele zależy od genów
Co wpływa na wygląd piersi? Oczywiście: czas – proces starzenia pozostaje nieubłagany. Z wiekiem kobiecy organizm produkuje coraz mniej kolagenu, przez co skóra będzie coraz mniej elastyczna. W związku z tym piersi stopniowo stają się mniej jędrne niż dotychczas. Co więcej, u starszych kobiet w piersiach przeważa tkanka tłuszczowa, która powoduje, że biust staje się cięższy i opada. Na proces starzenia nakładają się inne czynniki, przede wszystkim ciąża, karmienie naturalne i wahania wagi, które mają miejsce w życiu większości kobiet.
Dla wyglądu naszego ciała, w tym piersi, ogromne znaczenie ma styl życia.
– Podstawą dbałości o całe ciało i wygląd piersi będą dobra dieta i regularne ćwiczenia fizyczne. I to tak naprawdę jedyne, co możemy zrobić, by poprawić wygląd piersi. Nie chodzi o wykonywanie jakiś specyficznych ćwiczeń, ale o szeroko pojęty prozdrowotny styl życia. Musimy jednak pamiętać, że wygląd piersi będzie zależał w dużej mierze od genów – mówi dr hab. n. med. Marek Paul, chirurg plastyczny, który gościł w podcaście „Długo i szczęśliwie”.
Żadne ćwiczenia i żadna dieta nie powiększą ani nie zmniejszą piersi. Wiele kobiet, szczególnie młodych, uważa, że w każdym przypadku z interwencją chirurga należy poczekać. Czy faktycznie o chirurgicznym poprawianiu natury mogą myśleć jedynie panie co najmniej po 40-stce?
– Sam wielokrotnie w przeszłości zastanawiałem się czy warto przeprowadzać korekcję piersi u kobiet młodych, które np. nie rodziły i nie karmiły piersią. Czy w ich przypadku to nie zaburzy funkcji gruczołu piersiowego. Dziś dobrą odpowiedzią na to pytanie wydaje się: jak nie teraz, to kiedy? Wydaje się, że większe znaczenie niż wiek mają dziś osobiste preferencje pacjentek. Korekcja piersi to oczywiście zawsze zabieg, który może wpłynąć na funkcję gruczołu piersiowego, ale wszystkie badań potwierdza bezpieczeństwo takiego zabiegu. Taką piersią można karmić, operacja piersi nie wpływa na ewentualną późniejszą diagnostykę z wykorzystaniem np. USG lub mammografii – mówi dr hab. n. med. Marek Paul.
Dla kogo chirurgiczna korekcja piersi?
Spośród wszystkich zabiegów chirurgii plastycznej to właśnie chirurgiczna korekcja piersi jest najczęściej wykonywaną w Polsce operacją. Chodzi jednak nie tylko o estetykę. Coraz powszechniejsze są zabiegi korekcji piersi po leczeniu onkologicznym lub urazach. Skończyły się już czasy, gdy o powiększaniu i korekcie biustu tylko czytałyśmy w kolorowej prasie. Dziś Polki mają już w zasadzie taki sam dostęp do doświadczonych chirurgów plastycznych jak Amerykanki.
Tak naprawdę najważniejszym potencjalnym przeciwwskazaniem do chirurgicznej korekty biustu jest zły ogólny stan zdrowia uniemożliwiający znieczulenie oraz podejrzenie nowotworu piersi. A co z planami rodzicielskimi? Czy kobieta, która chce poprawić wygląd piersi chirurgicznie, powinna zaczekać aż urodzi dziecko?
– I tak, i nie. Powiększenie piersi nie zaburza funkcji gruczołu piersiowego. Kobieta, która przejdzie zabieg i zajdzie w ciążę, musi wziąć pod uwagę, że wygląd zoperowanych piersi może się zmienić w wyniku zmiany masy ciała w przebiegu ciąży. W końcu w ciąży często zmienia się całe kobiece ciało. Ciąża i laktacja nie są jednak ograniczeniem – mówi dr hab. n. med. Marek Paul.
Implanty – o ile rozmiarów można powiększyć piersi?
Ogólnie rzecz ujmując, przy powiększeniu piersi korzysta się z dwóch technik. W przypadku pierwszej cały implant zostaje wprowadzony pod mięśniem piersiowym, w przypadku drugiej implant będzie zlokalizowany nad mięśniem. Dzięki temu cały gruczoł piersiowy znajduje się nad implantem.
O ile rozmiarów można powiększyć piersi? Ekspert podkreśla, że w tym zakresie limitem jest jedynie zdrowy rozsądek lekarza i pacjentki. Wygląd piersi musi odpowiadać całości sylwetki kobiety. Zwykle powiększa się pierś o 1 lub 1,5 rozmiaru.
– Granicą jest rozciągliwość skóry. Rozsądnym rozwiązaniem jest indywidualne dobranie rozmiaru do pacjentki. Na szczęście dziś dążymy do naturalnego i estetycznego wygląd oraz poprawienia jakości życia – dodaje dr Marek Paul.
W zależności od potrzeb kobiety można też przeprowadzić zabiegi łączone np. powiększania piersi z wycięciem nadmiaru skóry. Jeśli implant nie ulegnie uszkodzeniu, towarzyszy kobiecie do końca życia.
Jak poprawić wygląd piersi? Nie tylko implanty
Implanty to nie jedyna metoda, którą można zastosować, by poprawić wygląd piersi. Wiele kobiet natura obdarzyła przecież wydatnym biustem. Duże czy małe – piersi zawsze się jednak starzeją i opadają.
– Mamy potencjalną możliwość odbudowy piersi przy użyciu tkanek własny pacjentki, możemy więc przeprowadzić zabieg augumentacji piersi własną tkanką kobiety. W jego przebiegu podnosimy gruczoł, który uległ przez działanie grawitacji przesunięciu w dół. Wycinamy przy tym nadmiar skóry i na nowo nadajemy piersi kształt. Dzięki temu uzyskujemy ładny rozmiar i wygląd piersi. Procedurę możemy połączyć z zabiegiem przeszczepu tłuszczu np. z powłok brzusznych lub ud – mówi dr med. Marek Paul.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Więcej artykułów:
Rzeżączka: współczesne wyzwania i strategie walki z niebezpieczeństwem