Nowe badania wskazują, że rozwiązywanie zagadek może pomóc utrzymać „ostrą” sprawność umysłową.
Ludzie, którzy regularnie rozwiązują krzyżówki lub sudoku, wydają się mieć lepszą zdolność poznawczą. Nowe badania przynoszą więcej dowodów na to, że zagadki mogą być skuteczne dla zdrowia mózgu. A więc jak odmłodzić mózg?
Jednak nie jest jeszcze jasne, jak mogą one pomóc nam na dłuższą metę ani czy mogą zapobiegać spadkowi zdolności poznawczych. Zgodnie z niedawnym badaniem opublikowanym w International Journal of Geriatric Psychiatry, im więcej osób powyżej 50. roku życia angażuje się w gry takie jak sudoku i krzyżówki, tym lepiej funkcjonuje ich mózg.
Naukowcy przeanalizowali dane od około 19 100 uczestników badania PROTECT, aby sprawdzić, jak często rozwiązywali oni zagadki słowne i liczbowe. Następnie wykorzystali serię testów do oceny uwagi, pamięci i rozumowania.
Krótko mówiąc, im więcej osób angażowało się w zagadki, tym lepiej wypadały w testach.
Ludzie, którzy rozwiązują zagadki, mają funkcje mózgu równoważne 10 lat młodszemu wiekowi, zgodnie z testami badania. W testach krótkotrwałej pamięci, rozwiązywacze zagadek mieli funkcje mózgu równoważne 8 lat młodszemu wiekowi.
Analiza danych przekrojowych oceniła testowanie około 19 000 osób. Dane były zgłaszane przez samych uczestników, a testy poznawcze były przeprowadzane online.
„Poprawy są szczególnie widoczne w szybkości i dokładności ich wykonania. W niektórych obszarach poprawa była dość dramatyczna,” powiedziała dr Anne Corbett, główna autorka i wykładowca demencji w University of Exeter Medical School.
„Nie możemy powiedzieć, że granie w te zagadki koniecznie zmniejsza ryzyko demencji w późniejszym życiu,” powiedziała Corbett. „Ale te badania wspierają wcześniejsze ustalenia. Wskazują one, że regularne korzystanie z zagadek słownych i liczbowych pomaga utrzymać nasz mózg w lepszej kondycji na dłużej.”
Naukowcy chcą śledzić uczestników z biegiem czasu. Chcą również ocenić wpływ intensywności rozwiązywania zagadek oraz uwzględnić, jak długo ludzie angażowali się w zagadki.
Prawdziwe wyniki?
Dr Jerri D. Edwards, profesor z University of South Florida w Tampa, która bada gry mózgowe i zdolności poznawcze, powiedziała, że ponieważ badanie jest korelacyjne – nie randomizowane – nie oznacza to, że granie w gry powoduje lepsze zdolności poznawcze.
„Jest prawdopodobne, że ludzie, którzy mają lepsze zdolności poznawcze, lubią te aktywności i mają tendencję do angażowania się w nie,” powiedziała Healthline.
„Również ludzie bez spadku zdolności poznawczych angażują się w te aktywności, ale gdy doświadczają spadku zdolności poznawczych, prawdopodobnie przestają to robić, ponieważ staje się to frustrujące lub trudne,” dodała.
Zaznaczyła badania, które wykazały, że zaangażowanie poznawcze w starszym wieku może być buforem przed spadkiem zdolności poznawczych. Zacytowała również badania, które wykazały, że gorsze funkcje poznawcze mogą powodować redukcję stylu życia, w tym aktywności społecznych.
Jak odmłodzić mózg? Zgodnie z dużym randomizowanym badaniem klinicznym, skomputeryzowane treningi poznawcze ukierunkowane na szybkość przetwarzania były lepsze w ochronie przed spadkiem zdolności poznawczych u starszych dorosłych w porównaniu do krzyżówek, zauważyła Edwards.
„Biorąc pod uwagę, że zdolności werbalne mają tendencję do poprawy z wiekiem, stajemy się lepsi w grach związanych ze słowami w normalnym starzeniu się,” powiedziała Edwards. „Z drugiej strony, niektóre umiejętności poznawcze, które mają tendencję do spadku z wiekiem, to szybkość umysłowa, podzielność uwagi, ignorowanie rozproszeń i zmiana uwagi. Ważne jest, aby wyzwalać nasz mózg w tego typu zadaniach wraz z wiekiem.” Zachęca więc do stymulacji poznawczej.
Jak odmłodzić mózg – zagadki i puzzle
Dr Jessica Langbaum, badaczka choroby Alzheimera z Arizony i zastępca dyrektora Inicjatywy Prewencji Alzheimera, powiedziała, że istnieją dowody, że angażowanie się w aktywności stymulujące poznawczo, takie jak zagadki, może pomóc w naszych zdolnościach, takich jak myślenie, uwaga i rozumowanie.
„Nie wiemy jednak, czy jest to bezpośredni związek przyczynowy,” powiedziała Langbaum dla Healthline. „Nie wiemy również, czy uczestnictwo w tych aktywnościach opóźnia lub zapobiega wystąpieniu zaburzeń poznawczych. Chodzi o takie jak demencja lub demencja spowodowana chorobą Alzheimera.”
Powiedziała, że wyniki badania są interesujące. Zauważyła, że dane były zgłaszane przez samych uczestników, co może nie być w pełni wiarygodne.
Równowaga mózgu
Kluczową koncepcją w normalnym starzeniu się mózgu i demencji (w tym choroby Alzheimera) jest to, że nasza zdolność do funkcjonowania to równowaga między patologią mózgu a jego siłą poznawczą, wyjaśniła dr Gayatri Devi, neurolog specjalizujący się w zaburzeniach pamięci w szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku.
„Kiedy patologia jest przytłaczająca, co dzieje się w agresywnych demencjach, żadna siła mózgu nie może pomóc spowolnić postępu,” powiedziała.
„Na szczęście większość rodzajów demencji i Alzheimera postępuje powoli. My możemy wzmocnić siłę naszego mózgu lub rezerwę poznawczą, aby albo opóźnić wystąpienie demencji, albo całkowicie jej zapobiec.”
Korzystanie z krzyżówek i innych ćwiczeń umysłowych w celu wzmocnienia naszych sieci mózgowych to jeden ze sposobów na wzmocnienie mózgu. Podobnie jak ćwiczenia fizyczne.
„Sztuczka polega na tym, aby utrzymać mózg w wyzwaniu i zaangażowaniu wraz z wiekiem,” powiedziała Devi.
Nie musisz być fanatykiem zagadek, aby wzmocnić swój mózg, możesz także nauczyć się nowego języka lub podjąć nową pasję.
„Niezależnie od zadania, jeśli problem jest wystarczająco wymagający, wszystkie obszary mózgu są mniej lub bardziej zaangażowane w próbę znalezienia rozwiązania. Jest to dobre dla ogólnego wzmocnienia sieci mózgu i poprawy rezerwy poznawczej,” powiedziała.
Jak odmłodzić mózg?
Nie oznacza to wprost, że granie w gry powoduje lepsze zdolności poznawcze. Wyzwania dla mózgu poprzez zagadki lub inne metody, takie jak nauka języka, może pomóc każdemu utrzymać zaangażowanie i sprawność poznawczą.
Źródło: https://www.healthline.com/health-news/can-sudoku-actually-keep-your-mind-sharp#The-bottom-line