Jak często słyszysz „zadbaj o zdrowie swojego serca, by służyło ci jak najdłużej”? Łatwo powiedzieć, ale znacznie trudniej zrobić. Jak dbać o serce? Oto kilka prostych wskazówek od kardiologa, który podpowiada, co zrobić, by zachować zdrowie i uniknąć chorób serca.
- Z powodu chorób sercowo-naczyniowych w Polsce umiera u nas nawet dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.
- Do rozwoju chorób serca najczęściej przyczyniają się czynniki związane ze stylem życia. Jak zatem zmienić nawyki na bardziej prozdrowotne?
- Oto kilka prostych rad kardiologa: jakie produkty spożywcze wybierać, jakich unikać i czy od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na drobne kulinarne grzeszki.
Jak dbać o serce? Unikaj pszennego pieczywa, wybieraj nabiał z ograniczoną ilością tłuszczu
Polska należy do krajów o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Co to oznacza? Wszystko z powodu statystyk. Z powodu chorób sercowo-naczyniowych w Polsce umiera u nas nawet dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Choroby układu sercowo-naczyniowego, a więc głównie zawał i udar, odpowiadają za 37 proc. zgonów rocznie. To dlatego, że w polskiej populacji rozpowszechnione są podstawowe czynniki ryzyka tych schorzeń, takie jak nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe. Do ich powstania często przyczyniamy się sami: naszym stylem życia. Jak to zmienić i jak dbać o serce na co dzień? Znaczenie mają proste wybory, przede wszystkim te dotyczące żywności. Jakie produkty powinniśmy wybierać, by cieszyć się długim zdrowiem?
– Jesteśmy tylko ludźmi i lubimy robić sobie drobne przyjemności. Trudno oprzeć się smacznym, lecz niekoniecznie zdrowym produktom, podczas zakupów w sklepie spożywczym. Zawsze jednak warto spróbować nad tym zapanować. Będąc na zakupach, wybierajmy przede wszystkim produkty niskoprzetworzone, a więc przede wszystkim warzywa i owoce, nabiał oraz wędliny z ograniczoną ilością tłuszczu. Jako kardiolog unikam podrobów i staram się w ogóle nie patrzeć na półki ze słodyczami. Mimo że osobiście lubię bułki pszenne, staram się jednak wybierać pieczywo żytnie, a więc nie z białej mąki – radzi prof. Piotr Jankowski, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Czy to koniec z drobnymi grzeszkami? Niekoniecznie…
Jeśli już ogarnie nas nieprzezwyciężona ochota na słodycze, prof. Jankowski radzi, by wybierać mniejsze zło, a więc gorzką czekoladę lub owoce, takie jak jabłko, gruszka, truskawki czy winogrona.
– Byle nie w nadmiernych ilościach – dodaje prof. Jankowski, zastrzegając przy tym, że szczególnie uważać powinni osoby z cukrzycą.
Słodkie owoce spożywajmy zatem bez dodatków, czyli truskawki tak, ale już nie z bitą śmietaną. Co z alkoholem? Czy osoby dbające o serce mogą raz na jakiś czas wychylić kieliszek wina?
– Warto pozwalać sobie w życiu na różne przyjemności, w końcu jesteśmy tylko ludźmi. Nie oszukujmy się jednak i powiedzmy sobie wprost: alkohol to trucizna. Twierdzenia o kardioprotekcyjnych właściwościach wina to mit. Alkohol w każdej ilości jest trucizną, której spożywanie podnosi ryzyko rozwoju nowotworów. Jego spożywanie w większych ilościach bardzo szkodzi sercu. Bez większych wyrzutów sumienia można raz na jakiś czas wypić kieliszek wina do kolacji lub podczas romantycznej randki, ale ryzykowne picie alkoholu jest szkodliwe. Powinniśmy też unikać jednorazowego wypijania dużych ilości alkoholu, szczególnie tego wysokoprocentowego – podkreśla prof. Jankowski.
Więcej artykułów:
Jak zadbać o siebie na wiosnę?
Oprac. Elżbieta Trawińska