W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do zdrowego stylu życia i utrzymania sprawności umysłowej na długie lata. Jak się okazuje, klucz do zdrowego starzenia może leżeć w prostym, naturalnym produkcie – jagodach. Najnowsze badania dowodzą, że spożywanie tych owoców ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie mózgu i zapobiega zanikom pamięci związanym z procesem starzenia się. Jagody to prawdziwy skarb natury.
Co to są jagody?
Czarne jagody to owoce spotykane głównie w Europie i Ameryce Północnej. Zawierają one bardzo silne przeciwutleniacze, które znacząco wpływają na poprawę zdrowia. Są bogate także w witaminę A, B1, C, E, a także w garbniki i kwasy roślinne.
Korzyści dla mózgu
Zespół badawczy pod kierownictwem Marshalla Millera z USDA-ARS Human Nutrition Research Center on Aging przeprowadził badania nad wpływem jagód na komórki, zwierzęta oraz ludzi. Wyniki są jednoznaczne – jagody przynoszą wiele różnych korzyści dla starzejącego się mózgu:
- Zapobiegają stanom zapalnym i obumieraniu komórek w mózgu.
- Poprawiają komunikację między neuronami, co prowadzi do lepszego funkcjonowania układu nerwowego.
- Mogą przeciwdziałać rozwojowi choroby Alzheimera i demencji u osób starszych.
- Usprawniają działanie mózgu u osób z lekkim upośledzeniem umysłowym.
Antyutleniacze –jagody i klucz do sukcesu
Jagody są bogate w antyutleniacze, które chronią komórki mózgowe przed uszkodzeniem spowodowanym wolnymi rodnikami. Podobne działanie wykazują również inne owoce jagodowe, takie jak żurawiny, truskawki i borówki.
Inne korzyści zdrowotne
Oprócz poprawy funkcjonowania mózgu, jagody przynoszą również szereg innych korzyści zdrowotnych:
- Dzięki wysokiej zawartości antocyjanów wpływają na funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi.
- Są pomocne w leczeniu żylaków i hemoroidów, a także w leczeniu zwyrodnień plamki żółtej w oku.
- Zawierają glukochinon, substancję, która obniża poziom cukru we krwi.
- Napar z suszonych owoców działa przeciwbiegunkowo i ma działanie przeciwpasożytnicze.
- Garbniki występujące w jagodach blokują wchłanianie toksyn przez błony śluzowe i potrafią je neutralizować.
Co dalej?
Badania będą dalej kontynuowane w celu stwierdzenia, czy jakaś pojedyncza substancja w owocach jagodowych ma tak silne działanie na mózg, czy dzieje się tak dzięki wspólnemu działaniu kilku substancji zawartych w tych owocach.
Jagody to prawdziwy skarb natury, który może znacząco poprawić jakość życia, szczególnie dla osób starszych. Spożywając te małe, lecz potężne owoce, możemy nie tylko cieszyć się ich smakiem, ale również zadbać o zdrowie naszego mózgu i całego organizmu. Jeśli zależy Ci na zdrowym starzeniu się i utrzymaniu sprawności umysłowej, warto włączyć jagody do swojej diety.
Zapraszamy do regularnego spożywania jagód i cieszenia się ich wieloma zdrowotnymi korzyściami!
Autor: Aneta Strelau