Grypa ptaków A/H5N1: zmarł zakażony mężczyzna. Pierwszy taki przypadek w USA

Pacjent miał ponad 65 lat i cierpiał na choroby współistniejące. Jak informuje Departament Zdrowia Luizjany, mężczyzna zaraził się wysoce zjadliwą grypą ptaków (A/H5N1) w wyniku kontaktu z dzikim ptactwem i przydomowym stadem drobiu. Nie stwierdzono innych przypadków zakażeń ptasią grypą w tym stanie. Nie ma też dowodów na przenoszenie wirusa z człowieka na człowiek

Przeprowadzono sekwencjonowanie genetyczne próbek wirusa pobranych od pacjenta z Luizjany. Uzyskane sekwencje porównane z sekwencjami pochodzącymi od krów, dzikiego ptactwa i drobiu z różnych obszarów Stanów Zjednoczonych, zakażonych wcześniej wirusami grypy ptaków A/H5N1. Jak się okazało, pacjent z Luizjany został zakażony wirusem o genotypie D1.1. Różni się od szeroko rozprzestrzeniającego się na terenie USA genotypu B3.13, który spowodował epidemie A/H5N1 u krów, drobiu i innych zwierząt.

Ocenia się, że ryzyko zakażenia wirusem grypy ptaków A/H5N1 dla społeczeństwa pozostaje nadal niskie. Niemniej osoby pracujące z dzikimi ptakami, drobiem lub krowami lub mające z nimi zwiększony kontakt, pozostają w grupie zwiększonego ryzyka zakażenia.

Grypa ptaków A/H5N1: jak może objawiać się u ludzi?

CDC zaleca klinicystom rozważenie zakażenia wirusem grypy ptaków A/H5N1 u pacjentów z objawami zapalenia spojówek lub ostrą chorobą układu oddechowego, narażonych na styczność z chorymi lub martwymi zwierzętami, zwłaszcza ptakami i zwierzętami hodowlanymi, w ciągu 10 dni przed wystąpieniem objawów. Inne czynniki ryzyka obejmują spożywanie surowej lub niedogotowanej żywności, bezpośredni kontakt z obszarami zanieczyszczonymi odchodami, bezpośredni kontakt z niepasteryzowanym mlekiem, innymi produktami mlecznymi lub z częściami potencjalnie zakażonych zwierząt oraz długotrwałe narażenie na kontakt z zakażonymi zwierzętami w zamkniętej przestrzeni.

Według CDC, objawy kliniczne grypy ptaków A/H5N1 mogą również obejmować:

  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
  • zmęczenie,
  • bóle stawów i ból głowy.
  • u pacjentów z cięższym zakażeniem może wystąpić duszność i drgawki.

Poważnymi powikłaniami zakażenia są zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, niewydolność wielonarządowa czy posocznica.

Szczepionka nie jest dostępna, ale jest lek

Obecnie nie jest dostępna szczepionka przeciwko nowym szczepom wirusa grypy A/H5N1. Natomiast lek przeciwwirusowy, oseltamiwir, można stosować zarówno w chemioprofilaktyce, jak i leczeniu. Dostępne szczepionki przeciwko grypie sezonowej nie chronią przed wirusami ptasiej grypy. Jednak nadal ważne jest, aby mieć aktualny komplet szczepień, by zapobiec możliwości jednoczesnego zakażenia grypą sezonową i ptasią , co może zwiększyć ryzyko rekombinacji wirusa.

Konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób przenoszone są wirusy ptasiej grypy pomiędzy zwierzętami a człowiekiem. Wysoki potencjał mutacji wirusów oraz jego wpływ na różnych gospodarzy stanowią bowiem czynniki, które mogą mieć wpływ na decyzje dotyczące zdrowia publicznego. Ponadto w celu zapobiegania chorobom odzwierzęcym, takim jak zakażenia wirusem grypy A/H5N1, konieczne są dalsze badania nad nową szczepionką i udoskonaleniem metod nadzoru.

Tomasz Dzieciątkowski

Polecamy także:

Grypa ptaków A/H5N1 już nie tylko ptasia

Piśmiennictwo:

https://www.ldh.la.gov/news/H5N1-death

Cargnin Faccin F, Perez DR. Pandemic preparedness through vaccine development for avian influenza viruses. Hum Vaccin Immunother. 2024; 20(1): 2347019. doi: 10.1080/21645515.2024.2347019.

Dabrera G. H5 and H9 avian influenza – potential re-emergent zoonotic threats to humans. Curr Opin Infect Dis. 2024; 37(5): 431-435. doi: 10.1097/QCO.0000000000001019.

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl