Czas spędzony nad szachownicą lub inną grą planszową wpływa korzystnie na mózg zarówno dzieci, jak i dorosłych. Badacze wykazali, jakie korzyści mogą odnieść amatorzy takiej intelektualnej rozrywki.
- Gry planszowe, a mózg: w jednym z badań zaobserwowano , że osoby grające w planszówki mają mniejsze ryzyko zachorowania na demencję.
- Pięcioletnie badanie z udziałem 488 uczestników wykazało, że osoby wykonujące co najmniej 11 ćwiczeń umysłowych w tygodniu miały opóźniony początek demencji.
- Sprawdzono także, jak regularna gra w szachy wpływa na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży. Gra w szachy bardziej poprawiała zdolności poznawcze uczniów i umiejętności rozwiazywania przez nich problemów.
Jak gry planszowe wpływają na rozwój umysłu?
W jednym z badań sprawdzono, jak regularna gra w szachy wpływa na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży. Grupa szachistów liczyła 170 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. W grupie kontrolnej znalazło się 60 młodych ludzi, którzy spędzali czas wolny grając w piłkę nożną lub koszykówkę. Na początku i na końcu roku szkolnego wszyscy uczestnicy projektu rozwiązywali testy, sprawdzające m.in. poziom IQ. Co się okazało? Gra w szachy bardziej poprawiała zdolności poznawcze uczniów i umiejętności rozwiazywania przez nich problemów (Ramon Aciego i wsp.)
Czytaj także: Mgła mózgowa. Zaburzenia funkcji poznawczych w przebiegu COVID-19
Gry planszowe, a mózg: tarcza chroniąca przed demencją
Z kolei w artykule przeglądowym, który w 2019 r. ukazał się na łamach „International Journal of Environmental Research and Public Health”, przedstawiono dowody z 21 badań naukowych, w których sprawdzano, czy gra w szachy czy też inne gry planszowe mogą chronić przed demencją. Oto kilka ciekawych wniosków:
- Pięcioletnie badanie z udziałem 488 uczestników wykazało, że wykonywanie co najmniej 11 ćwiczeń umysłowych w tygodniu – w porównaniu z grupą kontrolną, która wykonywała 4 lub mniej takich tygodniowo – opóźniło początek demencji średnio o 1 rok i 3 miesiące!
- Z kolei Dartigues i wsp. zaobserwowali w swoich badaniach, że osoby grające w planszówki mają mniejsze ryzyko zachorowania na demencję. Po 20 latach obserwacji stwierdzono 830 przypadków wczesnej fazy otępienia (u 27,8 proc. uczestników badania). Ryzyko tego typu problemów było znacznie zmniejszone u graczy planszowych. Po dziesięcioletniej obserwacji demencja rozwinęła się u 16 proc. amatorów takich gier w porównaniu z 27 proc. wśród osób niegrających. Po 20 latach te proporcje wyglądały następująco: 47 proc. vs. 58 proc.
Gry planszowe jak siłownia dla mózgu
Korzystanie z gier planszowych, takich jak szachy, może przynieść korzyści nie tylko dla zdolności intelektualnych. Może pomóc też w ochronie zdrowia mózgu na dłuższą metę. Badania sugerują, że regularne wykonywanie ćwiczeń umysłowych może opóźnić rozwój demencji, co stanowi istotne odkrycie w kontekście starzejącego się społeczeństwa.
A w poszukiwaniu ciekawych gier planszowych, warto odwiedzić portal naszych przyjaciół:
Ewa Kurzyńska