Czy nasza dieta może wpłynąć na to, że będziemy żyli długo i szczęśliwie? Jednoznacznej, twierdzącej odpowiedzi mogę udzielić tylko na drugą część tego pytania, gdyż wiadomo, że dobre jedzenie wpływa korzystnie na poczucie szczęścia. Natomiast kwestię związku pomiędzy długowiecznością, a sposobem odżywiania badano m.in. w tzw. blue zones, czyli nielicznych miejscach na świecie, gdzie żyje najwięcej stulatków.
Wiadomo, że niektóre potrawy czy składniki diety mogą skracać długość życia. Nie wiemy jednak jednoznacznie, czy… mogą ją wydłużać. Co prawda, badania przeprowadzone w przywołanych na wstępie „błękitnych strefach” wykazały, że dieta może mieć działanie holistyczne i sprzyjać dugowieczności. Regiony te to: Loma Linda w Kalifornii, Nicoya w Kostaryce, Sardynia we Włoszech, Ikaria w Grecji oraz japońska Okinawa. Dieta w tych enklawach stulatków opiera się w 90 proc. na składnikach roślinnych. Dania tak skomponowane są pełne witamin, minerałów czy antyoksydantów, które pomagają zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Ale to nie koniec długiej listy ich prozdrowotnych zalet! W większości są także bogate w błonnik, który reguluje funkcje jelit, pomagając zmniejszyć stany zapalne, usprawniając metabolizm i wspierając nasz układ odpornościowy.
Kulinarna wyprawa do Grecji
Pierwszą wyprawę kulinarną zaproponuję na grecką Ikarię. Nazwa wyspy wywodzi się od mitycznego Ikara, syna Dedala, który miał w jej okolicach runąć do morza. Położona na Morzu Egejskim, pozwala cieszyć się dzikim pięknem przyrody, czystym powietrzem i przejrzystymi wodami oraz dobrą, lokalną kuchnią. Wpływ na długowieczność Ikaryjczyków ma dieta bogata w warzywa, szczególnie w fasolę, pomidory i bakłażany, a ubogą w wysoko przetworzone i tłuste produkty. Zamiast mięsa w potrawach często pojawiają się ryby, a do wszystkiego serwowana jest lokalna oliwa, miód i owcze lub kozie sery. Mieszkańcy Ikarii ucinają sobie popołudniowe drzemki, zwłaszcza po obiedzie, są więc wyspani i pełni energii, szczególnie na wieczornych biesiadach. Grecy, szczególnie ci z wysp, lubią w ciągu upalnego dnia lekkie potrawy pod postacią sałatek. I przepis na jedną z nich dla Państwa przygotowałem. Sałatka wyspiarska (Νησιώτικη σαλάτα), wywodząca się właśnie z Wysp Egejskich, zawiera wszystko to, co jest niezbędne do zdrowego stylu życia: białko z sera i orzechów, tłuszcze z orzechów i oliwy oraz cukry proste z winogron, a wszystko to podane z dużą ilością błonnika roślinnego. Do tego wybornie smakuje!
Jak ją przyrządzić?
Do ok. 10-15 dag wypłukanych i odsączonych młodych liści szpinaku lub mieszanki sałat ze szpinakiem i rukolą należy dodać dwie garście pokruszonych orzechów włoskich, ok, 10 dag. koziego sera Manouri pokrojonego w plastry oraz kilkanaście ciemnych winogron, przekrojonych na pół. Greckie dressingi są bardzo proste, tak jak w tym przypadku. Do jego przygotowania wystarczy z 4-5 łyżek oliwy, 2 łyżki soku z cytryny oraz szczypta soli i grubo mielonego pieprzu. Po wymieszaniu całości sałatka jest gotowa do jedzenia.
Στην υγειά σας!