Festiwal KRWAWNIK

FESTIWAL MENSTRUACYJNY

WARSZTATY, SPOTKANIA, KRĘGI, KONCERTY

Kwitnie, dojrzewa, usycha. Skrapla, płynie, paruje.

Kobiety, jesteśmy cyklami w cyklu, bo wszechświat lubuje się w powtórkach. To czego doświadczamy w skali mikro, w skali naszych ciał, ma przełożenie na skalę makro.

Doświadczenie menstruacji jest doświadczeniem zbiorowym. Nawet jeśli nie miesiączkujesz, to możesz czerpać z mądrości cyklu. Przez tysiące lat w wioskach i plemionach na całym świecie kobiety zbierały się w kręgach, aby nawzajem dzielić się, uczyć i słuchać. Ich serce ciągle bije w naszych piersiach. Ich mądrość płynie do nas poprzez czas, szepcząc pieśń o jedności i pieknie kobiet.

Krwawnik powstał, aby doświadczenie to ukazać w nowoczesnym, aktualnym wydaniu, bez tabuizujących je stereotypów. Miesiączka na poważnie i na lekko, aby każda osoba mogła znaleźć coś dla siebie. Miesiączka jest naszym doświadczeniem.. Może to nam się nie podobać, możemy udawać, że jej nie ma, możemy wykluczyć ją z kultury, ale ona JEST. Po prostu.

Plan i organizacja festiwalu są ściśle związane z kobiecym cyklem – podzielone na cztery fazy, cztery pory roku. Podkreślane będą cztery różne jakości, możliwości i archetypy, kryjące się w naszej zbiorowej podświadomości. Wbrew centralizacji Krwawnik odbędzie się w czterech różnych miejscach Polski (Warszawa, Wrocław, Sopot, Chlebowo k/Poznania). Jego cztery edycje będą odpowiadać porom roku i ogniskować się wokół faz ludzkiego cyklu miesiączkowego odzwierciedlającego cykl roczny natury. 

Od wielu miesięcy tworzymy to wydarzenie wolontaryjnie, teraz potrzebujemy Waszej pomocy i udziału, aby impreza się odbyła. Zakupione bilety sfinansują całość wydarzenia. Wszystkie zebrane zrzutce pieniądze będą przeznaczone na produkcję wydarzenia: wynajem sali widowiskowej, marketing, transport, noclegi, honoraria dla osób prowadzących warsztaty, pokazujących swoje dzieła oraz występujących na towarzyszących festiwalowi koncertach.

LINK DO ZRZUTKI: https://zrzutka.pl/upf83n 

Dzięki Krwawnikowi chcemy stworzyć wspólnotę osób kobiecych, w której każda będzie miała okazję stać się współkreatorką. Będzie więc tańczenie, rysowanie, śmianie się, zanurzenie się w dźwięku, rozmowy w kręgach, tworzenie, słuchanie, mówienie, milczenie, bycie.  Chcemy aby Krwawnik był przestrzenią otwartą dla osób o różnych poglądach, przekonaniach i stylach życia. Zależy nam, aby po festiwalu uczestniczki zyskały poczucie głębszego zrozumienia swojego cyklu.

Wbrew centralizacji Krwawnik odbędzie się w czterech różnych miastach Polski:

🩸 Warszawa – edycja jesienna (odbyła się już w październiku 2023)

🩸 Wrocław – edycja zimowa (odbyła się w lutym 2024)

🩸 Sopot – edycja wiosenna (30. – 2. czerwiec 2024)

🩸 Chlebowo k/Poznania – edycja letnia (sierpień 2025, plener)

szczegółowy program i daty każdej edycji znajdziesz:

na naszej stronie internetowej

na naszym Fanpage

na naszym koncie Instagram

W programie:  

🩸 spotkania z ekspertkami

🩸 rozmowy w kręgu

🩸 twórcze i artystyczne warsztaty

🩸 spotkania rozwojowo – edukacyjne

🩸 warsztat lingwistyczny – nowe formy komunikacji na temat menstruacji

🩸 koncerty

🩸 ceremonie kakao

🩸 ceremonie dźwięku

🩸 warsztaty ruchowe dla ciała

🩸 taniec intuicyjny

ZESPÓŁ

Ewa Mrozikiewicz – autorka tekstów, artystka wizualna, współzałożycielka i prezeska Fundacji oraz Galerii FWD:, od 2005 roku promująca współczesną sztukę feministyczną. Absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Redaktorka naczelna Important Art Magazine. W ciągu siedmiu lat życia zorganizowała przeszło 50 niszowych wydarzeń kulturalnych, kreatywnych warsztatów i projektów kuratorskich takich jak dwie edycje wystawy Zapytaj Mokoszy, Forward Tarot, Art At First Sight w galerii FWD:. Na macierzystej uczelni, w ramach Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, prowadzi zajęcia związane z kuratorstwem i organizacją wystaw. Propagatorka herstory, w swoich tekstach łączy feminizm i teorię dezintegracji pozytywnej.

Iza Moczarna-Pasiek – artystka, feministka, kobieta zasiadająca w kręgu. Interesuje ją przestrzeń tabu, w tym co kultura bardzo szeroko nazywa kobiecością. Jest absolwentką UAM Poznań, Blake Collage London, IBL Warszawa. Jej prace są wystawiane zarówno w Polsce jak i za granicą. Regularnie bierze udział w rezydencjach artystycznych. Od ponad dwóch lat prowadzi projekt Czerwony Namiot – Ćwiczenia z Krwawienia gdzie odtabuizowuje miesiączkę szyjąc z kobietami wielki menstruacyjny patchwork.
Więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Iza_Moczarna-Pasiek

Julianna Kulczyńska – kuratorka, koordynatorka i producentka projektów artystycznych i kulturalnych. Autorka tekstów krytycznych dotyczących sztuki współczesnej. Redaktorka Important Art Magazine. Ukończyła studia licencjackie z zakresu kuratorstwa i teorii sztuki w 2019 roku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz, gdzie kontynuuje naukę na poziomie magisterskim. Współzałożycielka kolektywu Malyunky, z którym organizuje warsztaty artystyczne dla dzieci z Ukrainy. Współpracuje z instytucjami, galerią FWD (Poznań), Centrum Kultury Zamek (Poznań), gdzie w 2019 roku zorganizowała aukcję charytatywną dla dzieci z autyzmem. Koordynowała program dziecięcy na Malta Festival 2017 oraz odbyła staże w Muzeum Współczesnym Wrocław, Galerii Dawid Radziszewski w Warszawie, CK Zamek w Poznaniu. Współzałożycielka Galerii LUKA 5G.

Linda Lemon – artystka wizualna. Jej twórczość charakteryzują techniki z pogranicza różnych mediów. Lubuje się w starannie dobranych kontekstach i symbolach oraz precyzyjnym rękodziele. Częstymi punktami wyjścia w jej aktywnościach są zachwyt nad fenomenem życia na Ziemi i eksploracja współczesnego mistycyzmu. Posługując się językiem sztuki mówi o hydrosferze, koncepcji odpadu oraz wpływie roślin na holistycznie pojmowanego człowieka. Zazwyczaj swoje prace celowo nasyca pozytywnymi emocjami, nawet jeśli opowiadają o trudnych do rozwiązania problemach antropocentrycznego świata. Obecnie mieszka i tworzy w Sopocie.

Joanna Golińska – jej miłością jest taniec i ruch intuicyjny, swobodny, wolny, bez określenia jakichkolwiek struktur. Jej praca łączy wszystkie aspekty bycia świadomą swojego ciała, swojej duszy i swojego umysłu. Jest mentorką rozwoju osobistego I duchowego, choreoterapeutką, nauczycielką improwizacji tańca i symboliki ciała oraz pasjonatką muzyki i dźwięków, grając na terapeutycznych misach kryształowych. Tworzy kręgi kobiet tańczących, gdzie trzyma przestrzeń dla kobiet, które mogą podzielić się swoimi trudnymi i radosnymi doświadczeniami. Tantryczka dla kobiet. Prowadzi ceremonie i rytuały pomagające w odkrywaniu Mocy i Siły, Energii i Kreatywności.

Katarzyna Sałata – filmowczyni, vjka, aktywistka, ekofeministka. Komunikolożka i kulturoznaw- czyni. W swojej działalności kieruje się podejściem intersekcjonalnym – jej praktyka aktywistyczna łączy zagadnienia na przecięciach feminizmu, sprawiedliwości klimatycznej i seksualności. W 2022 roku zorganizowała hydro- feministyczny festiwal Wezbranie oraz towarzyszący mu projekt murali nt. migracji klimatycznych kobiet. Tworzy zaangażowaną sztukę filmową – od 2019 roku bierze udział w dokumentalnych produkcjach o tematyce ekologicznej, a jej feministyczny film erotyczny „Sama Się Kocham” był częścią oficjalnej selekcji Post-Pxrn Festival 2023 w Warszawie i jest obecnie w obiegu festiwalowym w Europie. Z cielesności oraz świata natury czerpie również inspiracje do pokazów VJskich.

Marta Kulczyńska – miłośniczka przyrody, projektantka permakultury. Doświadczenie zdobywała współtworząc Siedlisko Permakultury w Zdrojewie. Uczestniczka wielu akcji wolontaryjnych skupionych wokół pracy z ziemią. Edukatorka dzieci w Fundacji “W związku z naturą”. Inicjatorka kobiecych spotkań w naturze “RadaBaba”. Właścicielka pokaźnej kolekcji nasion roślin uprawnych, poszukiwaczka starych odmian drzew. W wolnych chwilach przemierza świat w poszukiwaniu owoców i warzyw, które mogłaby przerobić na odżywcze przetwory. Obserwatorka cykli Natury. Kobieta tańcząca. 

KONTAKT

krwawnik.fewstiwal@gmail.com

Iza Moczarna-Pasiek +48 605 105 822 

https://www.krwawnik.pl

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl