FDA zatwierdziła test z krwi na raka jelita grubego. Będzie przełom?

Rak jelita grubego doczeka się nowej metody badań przesiewowych? Amerykańska  Food and Drug Administration zatwierdziła pierwszy test z krwi w kierunku tego nowotworu. Metoda może poprawić skuteczność badań przesiewowych i okazać się przełomem w walce z tym groźnym nowotworem.

Rak jelita grubego – prawdziwy killer wśród nowotworów

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących w Polsce nowotworów złośliwych. Każdego roku odnotowuje się ok. 17 tysięcy zachorowań. Eksperci spodziewają się jednak, że liczba zachorowań będzie rosła wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Średni wiek zachorowania na raka jelita grubego to 67., tymczasem populacja osób starszych po 60 roku życia będzie rosła. Co więcej, eksperci alarmują, że nowotwór jelita grubego coraz częściej pojawia się także u osób młodszych w wieku ok. 50 lat.

Należy się więc spodziewać, że rosła będzie umieralność z powodu tego nowotworu. Już teraz rak jelita grubego – obok raka prostaty, piersi i płuca – zabija najwięcej Polaków.

Poza obciążeniem genetycznym bardzo duże znaczenie dla zachorowania ma nasz styl życia, a szczególnie sposób odżywiania. Siedzący tryb życia, używki oraz dieta bogata w tłuszcz i produkty wysoko przetworzone zdecydowanie to ryzyko zwiększają. Objawami alarmowymi, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza są na przykład uporczywe biegunki, bóle i skurcze brzucha czy obecność krwi w stolcu. Obecnie podstawową metodą badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego jest kolonoskopia. Ale być może już wkrótce do praktyki klinicznej wejdzie nowe narzędzie.

Nowa metoda badań przesiewowych na horyzoncie?

Amerykańska  Food and Drug Administration zatwierdziła pierwszy test z krwi w kierunku raka jelita grubego u dorosłych w wieku powyżej 45 lat , u których nie występuje wysokie ryzyko zachorowania. Test nie zastąpi wprawdzie kolonoskopii – dziś podstawowej metody badania przesiewowego – ale może stanowić nową, nieinwazyjne rozwiązanie. Wykonanie testu ma wiązać się jedynie z prostym pobraniem krwi. Firma Guardant, producent testu, ma zamiar wypuścić test na rynek w najbliższej przyszłości.

Jaki jest mechanizm działania testu? Poprzez analizę DNA test identyfikuje zmiany nowotworowe i przedrakowe w jelicie. W jednym z badań wykazano, że skuteczność testu w identyfikacji zmian nowotworowych sięga nawet 80 proc. Z drugiej jednak strony test nie jest tak skuteczny jak kolonoskopia w wykrywaniu zmian przedrakowych.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Źródło:

There’s Now an FDA-Approved Blood Test for Colon Cancer

Więcej artykułów:

Zawał w młodym wieku? To może być hipercholesterolemia rodzinna [WIDEO]

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl