Czy można pić deszczówkę?

deszcz

Deszczówka może zawierać bakterie, zanieczyszczenia i pasożyty, dlatego przed spożyciem należy ją przefiltrować i zdezynfekować. Nie ma dowodów sugerujących, że deszczówka ma dodatkowe korzyści zdrowotne w porównaniu z wodą pitną z innych źródeł. Czy można pić deszczówkę? Czy ma to sens i jest bezpieczne?

Woda jest niezbędnym składnikiem prawie wszystkich form życia. W rzeczywistości woda stanowi około 60% ludzkiego ciała. Twoje ciało traci wodę poprzez różne naturalne procesy biologiczne, takie jak pocenie się i wydalanie. Picie dużej ilości wody każdego dnia pomaga zastąpić straty i utrzymać zdrowie oraz optymalne funkcjonowanie organizmu.

Wielu ludzi przyzwyczajonych jest do czerpania wody pitnej z kranu, studni, źródeł, rzek, a nawet butelek. Zastanawiasz się pewnie czasami, czy picie deszczówki jest bezpieczne.

Czy można pić deszczówkę – bezpieczeństo

Nie ma nic z natury niebezpiecznego ani złego w piciu deszczówki, o ile jest czysta. W rzeczywistości wiele społeczności na całym świecie polega na deszczówce jako głównym źródle wody pitnej. Niemniej jednak, nie każda deszczówka jest bezpieczna do picia.

Wiele czynników fizycznych i środowiskowych może szybko zamienić świeżą, czystą deszczówkę w potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Może ona zawierać pasożyty, szkodliwe bakterie i wirusy oraz była historycznie powiązana z wybuchami chorób. Deszczówka, która spada w silnie zanieczyszczonych obszarach lub ma kontakt z zanieczyszczeniami, takimi jak odchody zwierząt lub metale ciężkie, może nie nadawać się do spożycia przez ludzi.

A więc czy można pić deszczówkę? Nie zaleca się zbierania i picia deszczówki, chyba że jesteś w 100% pewny, że jest czysta i bezpieczna do spożycia przez ludzi.

Raczej podlewanie niż picie

Różne czynniki mogą wpływać na bezpieczeństwo deszczówki. Są to na przykład częstotliwość opadów w twoim regionie, poziom zanieczyszczenia powietrza. Trzeba uwzględniać metody i narzędzia używane do zbierania, oczyszczania, testowania i przechowywania wody.

Niektóre rodzaje bakterii, wirusów lub pasożytów można wyeliminować poprzez gotowanie wody. Jednak inne mogą wymagać chemicznego oczyszczania, zanim woda będzie bezpieczna do picia. Aby usunąć chemiczne zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie, możesz również potrzebować systemu filtracji wody. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), deszczówka zbierana do celów pitnych powinna być filtrowana, dezynfekowana i regularnie testowana.

Jeśli nie jesteś w stanie skutecznie przeprowadzić tych procesów, zaleca się, aby używać zebranej deszczówki tylko do innych celów, takich jak podlewanie ogrodu, pranie lub kąpiel. Pamiętaj, że niektóre miejsca mają ograniczenia prawne dotyczące zbierania deszczówki. W związku z tym, jeśli planujesz wdrożenie systemu zbierania deszczówki, upewnij się, że ilość zbierana oraz metoda zbierania są dozwolone w twoim regionie.

Przeczytaj też: Ocet jabłkowy a utrata wagi

Czy picie deszczówki ma korzyści zdrowotne?

Jeśli przeprowadzisz szybkie wyszukiwanie w internecie na temat korzyści zdrowotnych związanych z piciem deszczówki, znajdziesz mnóstwo twierdzeń, że jest to zdrowsza alternatywa dla praktycznie każdego innego źródła wody. Jednak większość takich twierdzeń nie ma oparcia w dowodach naukowych.

Picie czystej deszczówki może być doskonałym sposobem na nawodnienie. Nie jest ona jednak znacząco bardziej korzystna dla zdrowia niż picie wody z innych czystych źródeł.

Jednym z powszechnych twierdzeń zdrowotnych dotyczących deszczówki jest to, że jest bardziej zasadowa niż woda z kranu. W związku z tym ma podnosić pH twojej krwi, czyniąc ją bardziej zasadową. Jednak ani woda, którą pijesz, ani jedzenie, które spożywasz, nie zmienią znacząco pH twojej krwi. Twój organizm ma skuteczny system utrzymywania pH krwi na poziomie 7,4. Wiele z najważniejszych funkcji twojego ciała zależy od ścisłego utrzymania pH krwi, a wszelkie odchylenia mogą świadczyć o poważnych chorobach.

Co więcej, deszczówka zazwyczaj nie jest zasadowa. Zamiast tego ma tendencję do bycia lekko kwaśną, z pH około 5,0-5,5. Może być również znacznie bardziej kwaśna, jeśli jest zbierana w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza.

Inne popularne twierdzenia dotyczące zdrowotnych zalet picia deszczówki to poprawa trawienia i bardziej efektywne usuwanie produktów odpadowych z organizmu. Są to jednak cechy picia czystej wody ogólnie, a nie specyficzne dla deszczówki.

Picie czystej deszczówki może być zdrowym sposobem na nawodnienie, ale nie ma istotnych dowodów na to, że jest ona bardziej korzystna dla zdrowia niż inne źródła czystej wody.

Źródło: https://www.healthline.com/nutrition/can-you-drink-rain-water

Magdalena Starczak

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl