Co ma ryczący tłumik w samochodzie do psychopatii? Tak rozpoznasz psychopatę

Jak rozpoznać psychopatę? Mężczyźni o psychopatycznych cechach osobowości lubią głośne samochody. To właśnie ze względu na te cechy tuningują swoje auta w taki sposób, by ryczący tłumik było słychać z daleka. A komfort innych zupełnie ich nie obchodzi – tak wynika z badania prof. Julie Aitken Schermer z Uniwersytetu Zachodniego Ontario.

Jak rozpoznać psychopatę? Badanie: psychopaci lubią głośne samochody?

Wyniki Julie Aitken Schermer z Uniwersytetu Zachodniego Ontario opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

Prof. Julie Aitken Schermer przebadała z Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie przebadała ponad 500 osób. Celem badania było określenie związku między pewnymi cechami osobowości a upodobaniem do takiego tuningowania samochodu, aby był słyszany z daleka – dzięki ryczącemu tłumikowi. Chodzi o cechy charakteru wiązane przez autorów badania ze skłonnością do zachowań sadystycznych i psychopatycznych.

– Ustalenia mogą się przydać osobom, które organizują kampanie, mające na celu powstrzymanie takiej działalności” – napisała prof. Schermer we wnioskach badania.

W badaniu wzięło udział 529 studentów kierunku ekonomicznego w wieku ok. 18 lat. 52 proc. z nich stanowili mężczyźni.

Czym jest ciemna tetrada?

W ramach badania zadano im pytania dotyczące emocji jakie wzbudzają głośne samochody, co czują wobec własnych aut i czy byliby skłonni je stuningować tak, by wyposażyć je w ryczący tłumik. W zawierającej 28 pytań ankiecie badano również obecność cech określanych w psychologii jako „ciemna tetrada”, czyli makiawelizm, narcyzm, psychopatia i sadyzm. Cechy te określane są jako ciemne i mroczne, ponieważ nie są one pożądane w społeczeństwie. Ich występowanie często wiąże się z brakiem empatii i wykorzystywaniem innych do własnych celów.

Makiawelizm przejawia się lekceważeniem innych i wykorzystywaniem ich do osiągnięcia własnych korzyści, głównie poprzez manipulację. Narcyzm wiąże się z egocentryzmem, nadmierną koncentracją na własnych potrzebach i emocjach oraz wyolbrzymianiem własnego znaczenia. Sadyzm to przede wszystkim skłonność do gwałtownych i brutalnych zachowań. Psychopatia to złożone zaburzenie osobowości przejawiające się m.in. brakiem empatii, trudnością w przeżywaniu i okazywaniu emocji, skłonnością do manipulacji i konfabulacji. Psychopaci bez trudu robią rzeczy nieakceptowalne społecznie, ponieważ nie odczuwają poczucia winy, wstydu i lęku.

Cechy psychopatii bardziej widoczne u mężczyzn, którzy lubią głośne samochody

Co konkretnie o skłonności do psychopatii powiedziały wyniki badań?

– Odkryliśmy, że chęć modyfikowania tłumików na głośniejsze i przekonanie, że takie samochody są „cool” mogą być predykatorami zachowań sadystycznych i psychopatycznych. Chodzi o to, że właściciele takich aut lekceważą reakcje innych ludzi na hałas powodowany przez stuningowane samochody. Nie przejmują się tym, wprost przeciwnie: czerpią radość z reakcji otoczenia” – mówiła w rozmowie z CBS prof. Schermer.

Dla osób przejawiających zamiłowanie do głośnych samochodów liczyło się także to, że takie auta przyciągają uwagę otoczenia. Ma to zdaniem autorów świadczyć o narcystycznych cechach osobowości. Uwagę ściąga bowiem nie tylko auto, ale też jego kierowca. Skłonność do ryczących tłumików oraz korelację tego zamiłowania z zachowaniami psychopatycznymi była bardziej widoczna u mężczyzn. W ich przypadku skala wyników dotycząca tuningu korelowała znacząco z miernikami ciemnej tetrady.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Źródło:

Western study could link loud car drivers and psychopathy

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl