Rozmawianie przez komórkę co najmniej 30 minut tygodniowo zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia – donoszą naukowcy na łamach prestiżowego „European Heart Journal – Digital Health”, czasopisma Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
W analizie wykorzystano dane z brytyjskiego Biobanku, dotyczące ponad 200 tys. dorosłych, którzy w momencie rozpoczęcia badania nie chorowali na nadciśnienie. W trakcie 12-letniej obserwacji choroba rozwinęła się u blisko 14 tys. osób (7 proc. uczestników badania).
Wnioski z badania w telegraficznym skrócie: użytkownicy komórek byli o 7 proc. bardziej narażeni na nadciśnienie w porównaniu z osobami, które ich w ogóle nie używały. Ci, którzy rozmawiali przez telefon komórkowy przez 30 minut lub więcej tygodniowo, mieli o 12 proc. większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia niż osoby, którzy spędzały mniej niż pół godziny w tygodniu na rozmowach telefonicznych.
Jak tłumaczą autorzy badania, telefony komórkowe emitują niskie poziomy energii o częstotliwości radiowej, co wiąże się ze wzrostem ciśnienia krwi nawet po krótkotrwałej ekspozycji.