Nowy lek przeciwbólowy: suzetrygina ma łagodzić dolegliwości bez ryzyka uzależnienia

Wydaje się, że na horyzoncie finał długiej drogi do stworzenia silnych leków, które leczą ból bez ryzyka uzależnienia. Suzetrygina, nowa substancja przeciwbólowa, ale niezawierająca silnie uzależniających opioidów, czeka na ocenę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Jeśli się powiedzie, lek opracowany przez Vertex Pharmaceuticals, będzie alternatywę dla silnych leków przeciwbólowych na receptę, takich jak oksykodon. Jak donosi „Washington Post”, jest za wcześnie, aby ocenić, jak rewolucyjny może być lek zawierający suzetriginę. Wniosek firmy oczekuje na rozpatrzenie przez FDA i może zostać zatwierdzony do końca stycznia, dotyczy leczenia bólu krótkoterminowego. Opiera się na udanych badaniach klinicznych, w których wzięli udział pacjenci po dwóch rodzajach operacji, a także na badaniu profilu bezpieczeństwa, które monitorowało uczestników przez ok. sześć tygodni.

W toku są wciąż badania, czy lek może być bezpiecznie i skutecznie stosowany w leczeniu bólu przewlekłego i długotrwałego. Badacze zwracają uwagę, że dotychczasowe obserwacje były zbyt krótkie, by ocenić bezpieczeństwo stosowania leku przez dłuższy czas. Nie brakuje także sceptyków wobec potencjalnego braku właściwości uzależniających suzetryginy.

Suzetrygina: jak działa nowy lek przeciwbólowy?

Suzetrygina działa inaczej niż opioidy. Zamyka „bramę”, przez którą przechodzą sygnały bólu, zanim dotrą do rdzenia kręgowego. Lek ma nie działać bezpośrednio na mózg, jak to się dzieje w przypadku opioidów.

„Washongton Post” cytuje Paula Negulescu, wiceprezesa Vertexu, który powiedział, że „pacjenci przyjmujący suzetryginę nie doświadczają innych odczuć poza zmniejszeniem bólu. Firma nadal zbiera spontaniczne raporty od pacjentów na temat ich doświadczeń, koncentrując się na poziomie odczuwanego bólu”.

Szacuje się, że 80 mln dorosłych w USA o roku otrzymuje recepty na leki przeciwbólowe, stosowane w krótkotrwałym bólu. Jeśli firma uzyska zgodę na stosowanie leku w dłuższym okresie, analitycy finansowi przewidują, że portfolio leków przeciwbólowych firmy może przynieść wielomiliardowe roczne przychody w ciągu dekady.

Szacuje się, że w Polsce 8,5 mln dorosłych cierpi na ból przewlekły, w tym co najmniej 5,1 mln stanowią kobiety.

Jednak eksperci ostrzegają, że ból jest złożonym problemem. Ból może być potęgowany przez czynniki takie jak trauma, brak snu, ubóstwo czy życie w napięciu. Lekarze podkreślają, że leczenie bólu przewlekłego często wymaga kompleksowego podejścia, łączącego farmakoterapię z terapią psychologiczną, ćwiczeniami czy akupunkturą.

Ewa Kurzyńska

Polecamy także:

Polacy pracują nad innowacyjnym lekiem na jad węży

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl