Francuzka zakażona nowym wariantem wirusa ospy małpiej

We Francji zidentyfikowano pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem wirusem ospy małpiej (MPox; MPXV). Pacjentka nie podróżowała do krajów Afryki Środkowej, skąd pochodzi ta linia genetyczna wirusa. Miała natomiast kontakt z dwiema osobami, które wróciły z tego regionu. Nowa postać MPox, zwana kladem Ib, jest powiązana z globalnym stanem zagrożenia zdrowia publicznego, ogłoszonym w sierpniu 2024 r. przez Światową Organizację Zdrowia. Francuskie agencje nadzoru epidemiologicznego badają prawdopodobne źródło infekcji.

Pacjentką jest kobieta, u której zakażenie zdiagnozowano w północno-zachodnim regionie Bretanii w szpitalu w Rennes. Przypadki zakażeń kladem Ia MPox dotykały przez lata przede wszystkim zachodnią część Demokratycznej Republiki Kongo (DRK). Chociaż większość zakażeń na tamtym terenie nie została potwierdzona laboratoryjnie, dostępne dane wskazują, że klad Ia MPox może ulec rozprzestrzenianiu wieloma drogami:

  • przez kontakt z zakażonymi dzikimi zwierzętami (żywymi lub martwymi)
  • kontakt domowy, np. osoby mieszkające w zatłoczonych gospodarstwach domowych
  • kontakty seksualne.

Nowy wariant wirusa MPox rozprzestrzenia się także w Europie

W połowie 2024 r. we wschodniej części Kongo zidentyfikowano przypadki zakażeń kladem Ib MPox. Dane epidemiologiczne sugerują, że infekcje te rozprzestrzeniają się głównie poprzez kontakty seksualne pomiędzy dorosłymi. Latem i jesienią ub. r. choroba rozprzestrzeniła się na kraje znajdujące się na wschód od Kongo: Burundi, Rwandę i Ugandę. Zimą również w Kenii zaczęto obserwować przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka. W tym przypadku drogami transmisji były kontakty seksualne, ale także zakażenia w placówkach opieki zdrowotnej, gdzie środki ochrony osobistej nie były w powszechnym użytku.

15 sierpnia 2024 r. potwierdzono pierwsze zakażenie nowym kladem Ib MPox na terenie Szwecji. Wirus rozprzestrzeniania się poza kontynent afrykański. Szwedzcy urzędnicy ds. zdrowia oświadczyli wówczas, że do zakażenia doszło podczas pobytu w Afryce. Pacjent został poddany leczeniu, które zakończyło się sukcesem. Kolejny przypadek nowego wariantu genetycznego MPox wykryto w Niemczech 22 października 2024 r. Miesiąc później donoszono o wykryciu kolejnego przypadku w Anglii.

Wirus ospy małpiej: jak się przenosi, jak się objawia zakażenie?

Mpox, wcześniej znany jako wirus ospy małpiej, należy do DNA-wirusów rodzaju Orthopoxvirus. Istnieją dwa różne klady genetyczne tego wirusa: klad I (z podkladami Ia i Ib), występujący początkowo w Afryce Środkowej oraz klad II (z podkladami IIa i IIb), który wywodzi się z krajów Afryki Zachodniej.

Pierwsze przypadki ospy małpiej u ludzi zdiagnozowano w 1970 roku w Basankusu na terenie Demokratycznej Republiki Konga. W latach 2022–2023 ogniska epidemiczne MPox występujące w różnych regionach globu spowodował szczep należący do kladu IIb. Mpox przenosi się pomiędzy ludźmi głównie poprzez bliski kontakt z osobą chorą na ospę małpią. Choroba manifestuje się:

  • powiększeniem węzłów chłonnych,
  • gorączką, bólami głowy i mięśni
  • bolesną pęcherzykową wysypką.

Większość pacjentów szybko dochodzi do zdrowia. Osoby z osłabionym układem odpornościowym, głównie z powodu immunosupresji wywołanej HIV, są bardziej narażone na rozwój ciężkich przypadków choroby. Powikłania obejmują wówczas wtórne zapalenie płuc, zapalenie mózgu i utratę wzroku w następstwie zakażenia rogówki. Jeśli do zakażenia MPox dojdzie w czasie ciąży, może to prowadzić do poronienia lub urodzenia martwego dziecka.

Tomasz Dzieciątkowski

Warto przeczytać:

MPox: kuzyn czarnej ospy

Piśmiennictwo:

https://www.france24.com/en/europe/20250107-france-mpox-variant

Krishna S, Teotia D, Yadav M i wsp. Monkeypox (Mpox): Diagnosis and Emerging Challenges. Yale J Biol Med. 2024; 97(4): 529-534. doi: 10.59249/PWON3661.

Srivastava S, Laxmi, Sharma K i wsp. Clade Ib: a new emerging threat in the Mpox outbreak. Front Pharmacol. 2024; 15: 1504154. doi: 10.3389/fphar.2024.1504154.

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl