Lista zdrowotnych właściwości oliwy z oliwek jest bardzo długa. Dowodem na jej skuteczność niech będzie fakt, że w basenie Morza Śródziemnego, gdzie stanowi podstawę kuchni, obserwuje się niski poziom zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Zawarte w niej duże ilości kwasu oleinowego hamują rozwój tych chorób. Naukowcy z USA sprawdzili, czy oliwa może być orężem w walce z demencją.
Jak wynika z badania finansowanego przez National Institute on Aging, spożywanie oliwy z oliwek skutkuje obniżeniem ryzyka zachorowania na demencję i to niezależnie od ogólnej diety. O odkryciach łączących spożywanie oliwy z oliwek z lepszą sprawnością mózgu można przeczytać w JAMA Network Open.
Dieta śródziemnomorska, której ważnym elementem jest oliwa z oliwek, od dawna jest uważana za jeden z najzdrowszych kierunków odżywiania. I duża w tym zasługa bohaterki dzisiejszego artykułu.
Amerykańskie badanie dotyczące demencji
Już wcześniej niektóre badania wykazały, że włączenie do codziennej diety oliwy z oliwek może pomóc w spowolnieniu pogorszenia funkcji poznawczych. Jednak w niewielu badaniach analizowano związek między spożyciem oliwy z oliwek a śmiertelnością związaną z demencją. Zespół kierowany przez naukowców z Harvardu postanowił wypełnić tę lukę.
Naukowcy przeanalizowali dane z badania Nurses’ Health Study i Health Professionals Follow-Up Study – dwóch dużych badań z udziałem dorosłych Amerykanów. W badaniach tych czynniki związane ze stylem życia i wywiad chorobowy oceniano co dwa lata za pomocą kwestionariuszy wysyłanych pocztą. Począwszy od 1990 r., co cztery lata później badacze monitorowali spożycie oliwy z oliwek za pomocą pytań dotyczących gotowania i konsumpcji.
Na potrzeby omawianego badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 92 383 uczestników obserwowanych przez 28 lat. Wśród nich było 60 582 kobiet (65,6%) i 31 801 mężczyzn (34,4%). Uczestników podzielono na kategorie według częstotliwości spożycia oliwy z oliwek: nigdy lub rzadziej niż raz w miesiącu (grupa referencyjna); trochę oliwy z oliwek w ilości większej od zera do mniejszej lub równej 4,5 grama dziennie; większa niż 4,5 grama dziennie do mniej niż lub równa 7 gramów dziennie; i więcej niż 7 gramów dziennie.
Następnie naukowcy zsumowali spożycie oliwy z oliwek w ciągu 18 lat. Odkryli, że istnieje związek między ilością spożywanej oliwy z oliwek a demencją.
Oliwa z oliwek zmniejsza ryzyko demencji
U uczestników, którzy spożywali więcej niż 7 gramów oliwy z oliwek dziennie, ryzyko śmierci z powodu demencji było o 28% niższe w porównaniu z uczestnikami, którzy nigdy lub rzadko spożywali oliwę z oliwek. W badaniu udokumentowano 37 649 zgonów. 4571 zmarłych uczestników chorowało na demencję.
Należy zrobić tu ważne zastrzeżenie: badanie nie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie, bo wzięli w nim udział pracownicy ochrony zdrowia z wykształceniem co najmniej policealnym, głównie rasy białej. Czynniki te mogą ograniczać możliwość uogólniania wyników na szerszą populację.
Kolejne badania powinny obejmować uczestników bardziej zróżnicowanych pod względem społeczno-ekonomicznym i rasowym. Ponadto nie wprowadzono ponadto rozróżnienia pomiędzy rodzajami oliwy z oliwek. Niemniej jednak odkrycia podkreślają, że dieta jest ważnym czynnikiem stylu życia, który uzasadnia przyszłe badania nad strategią zapobiegania demencji.
Oliwa z oliwek – właściwości zdrowotne
Oliwki oraz produkowana z nich oliwa opisywane były już w starożytności, wielokrotnie przywoływane są także w Starym i Nowym Testamencie. Do Polski oliwa z oliwek przybyła wraz z chrześcijaństwem, ale przez całe wieki zarezerwowana była tylko do celów liturgicznych – namaszczania niemowląt, królów i zmarłych. Na stołach znamienitych rodów oliwa z oliwek oraz oliwki zagościły od czasów królowej Bony, która zapoznała Polaków z włoskimi smakami.
Oliwki kryją w sobie zadziwiające bogactwo składników. Nie tylko wzmacniają one pracę organizmu, ale też są składnikami kosmetyków do pielęgnacji ciała.
- Oliwa jest cennym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, omega-3 i omega-6. Znacząco wpływają one na kondycję układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, a także zmysłu wzroku.
- Oliwa z oliwek zawiera duże ilości kwasu oleinowego, który zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.
- Zawarte w oliwie karotenoidy, związki fenolowe oraz witamina E mają działanie antyoksydacyjne. Skutecznie oddziałują na wolne rodniki przeciwdziałając chorobom cywilizacyjnym, w tym chorobom nowotworowym.
- Zawarte w oliwie z oliwek przeciwutleniacze wpływają na zmniejszenie powstawania uszkodzeń oksydacyjnych spowodowanych działaniem wolnych rodników.
- Oliwa z oliwek jest bogata w witaminy A, E, D oraz K.
- Skutecznie niweluje stany zapalne, znacząco wpływając na system immunologiczny organizmu.
- Pomaga przy miażdzycy, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach a także zapobiega tworzeniu się wolnych rodników.
- Reguluje procesy trawienia.
- Spowalnia procesy starzenia.
- Wspiera wzrost kości u dzieci.
- Przeciwdziała zakrzepom.
- Wyrównuje poziom cukru we krwi, jest więc polecana cukrzykom.
Źródło: National Institute on Aging
Czytaj też: