Badania dla dorosłych to szansa na skuteczną profilaktykę. Nie zapominaj o nich [WIDEO]

Badania dla dorosłych to ważny element skutecznej profilaktyki. Tylko jak przekonać Polaków do tego, by się badali? Jednym z pomysłów jest zawarcie kalendarza badań w Internetowym Koncie Pacjenta.

Badania dla dorosłych. Dlaczego warto się badać?

Wielu ekspertów podkreśla rolę profilaktyki w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych. Regularne badania pozwalają kontrolować nasze zdrowie. W razie konieczności wychwycą też rozwijającą się chorobę. Im wcześniej postawiona diagnoza, tym łatwiej lekarzowi dobrać skuteczne leczenie. Pacjent ma też większe szanse na wyleczenie. Podstawą profilaktyki są badania dla dorosłych pacjentów. Pojawił się pomysł, by na Internetowym Koncie Pacjenta znalazł się kalendarz badań profilaktycznych. Jego celem miałoby być przypominanie o wykonywaniu badań w odpowiednim terminie. Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatne konto, na które zalogować się może w prosty sposób każdy, kto ma nadany numer PESEL. IKP zawiera informacje między innymi o tym jakie wystawiono nam recepty, zwolnienia czy skierowania, a nawet historię wizyt pacjenta w przychodni, u lekarza oraz o innych zdarzeniach medycznych.

-Internetowe Konto Pacjenta to najbardziej innowacyjne w systemie ochrony zdrowia w Europie. Polsce udało się stworzyć wyjątkowe narzędzie, którego zazdroszczą nam obywatele wielu krajów europejskich o znacznie bardziej zaawansowanych i bogatszych systemach ochrony zdrowia. Nie pozostaje nam więc nic innego jak czerpać z potencjału tego rozwiązania. Już dziś w IKP znajduje się przecież zakładka profilaktyka, gdzie zawarte są podstawowe informacje na jej temat. Niemniej jednak to absolutnie za mało, abyśmy mogli skutecznie zarządzić naszymi zobowiązani wobec samego siebie – mówi dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Jej zdaniem w zakładce profilaktyka w IKP brakuje banalnego rozwiązania, czyli wykazu badań dla dorosłych, które są zalecane w danym wieku. Chodzi o badania będące podstawą profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy czy chorób układu krążenia. Wszystkie te schorzenia mogą zostać wcześnie wykryte, jeśli tylko pacjent pamięta o badaniu się.

Czas na stworzenie kalendarza badań

W przypadku większości chorób cywilizacyjnych istnieje jasno zdefiniowany wiek, od którego jesteśmy kwalifikowani do badań. Wiadomo również w jakich interwałach czasowych następnie należy je wykonywać. Zdaniem ekspertki od strony technicznej nie ma więc trudności, które uniemożliwią stworzenie rozwiązania, w którym każde z nas podejrzy kiedy i jakie badania ma wykonać.

-Wyobrażam sobie też, że w momencie, gdy zbliżamy się do końca roku, taki system ostrzeże mnie wysyłając na przykład alerty i powiadomienia, że rok się kończy, a ja nie zrealizowałam potrzebnych badań. Rozmawiamy o tym pomyśle od kilku lat, pozostaje go tylko zrealizować – podkreśla dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Potencjał Internetowego Konta Pacjenta jest więc ogromny, a będzie tym większym, im większa będzie liczba pacjentów, którzy po nie sięgną.

-Już ponad 10 milionów Polaków korzysta z Internetowego Konta Pacjenta. Liczba znacznie się zwiększyła, gdy Polacy szczepili się na COVID-19. Przebiliśmy szklany sufit. Czym większe będzie aktywne wykorzystanie IKP, czym większa liczba jego funkcji, tym większa szansa na wykorzystanie tego narzędzia na przykład po to, by dostarczać informacje edukacyjne – zauważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Jak mówi, w IKP pacjent mógłby więc znaleźć informacje nie tylko jakie i kiedy badania wykonać, ale też do jakich placówek w tym celu ma się udać.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Męska płodność: badanie nasienia na NFZ. Kiedy i dla kogo?