Sezon infekcyjny w pełni, a przed nami jeszcze wiele zimnych tygodni. Czy cynk na przeziębienie to sprawdzony sposób na walkę z jesiennymi infekcjami?
Cynk na przeziębienie – czy warto wypróbować ten sposób?
Wiele osób ma swoje domowe sposoby na przeziębienie. Jedni sięgają w takich momentach po rosół, inny raczą się herbatą z miodem i cytryną. Czy cynk na przeziębienie wejdzie na stałe do arsenału domowych sposób na jesienne infekcje? Są tacy, którzy twierdzą, że przyjmowanie tego naturalnego minerału w postaci tabletek, gdy zaczyna nas łapać przeziębienie, wspiera układ odpornościowy w walce z infekcją. Tylko co na to badania?
Istnieją badania, które sugerują, że cynk może powstrzymać wirusy odpowiedzialne za przeziębienie przed namnażaniem się. Może to potencjalnie skrócić czas trwania infekcji. Naukowcy próbowali ustalić, czy cynk ma podobny wpływ na wirusy grypy i SARS-CoV-2, ale nie udało im się tego ustalić. Niektóre badania wskazują, że dorośli, którzy zaczynają przyjmować około 80 mg cynku dziennie w ciągu 24 godzin od wystąpienia objawów przeziębienia, wracają do zdrowia szybciej niż ci, którzy cynku nie przyjmowali. Jak potwierdza jeden z przeglądów artykułów naukowych, profilaktyczne przyjmowanie cynku nie zapobiega wprawdzie przeziębieniu. Może jednak przyspieszać powrót do zdrowia o kilka dni.
Ostrożnie z długotrwałym przyjmowaniem cynku
Choć są badania, które potwierdzają działanie cynku na przeziębienie, to nie możemy wpadać w przesadny entuzjazm.
Ujęte we wspomnianym przeglądzie badania były bardzo zróżnicowane. Badania dotyczyły różnych dawek i form cynku, nie wszystkie były też przeprowadzone z należytą, naukową starannością. Nie można więc na podstawie ich wyników wysunąć jednoznacznych wniosków.
Co więcej, długotrwałe przyjmowanie cynku może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, takich jak rozstrój żołądka, bóle głowy i nieprzyjemny posmak. Przyjmowanie cynku w dawkach wystarczająco wysokich, aby były skuteczne — zgodnie z badaniami w dawce około 80 mg dziennie — zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Źródło: Is Zinc Good for Colds?
Więcej artykułów: