Szczepienie przeciwko HPV od września w szkołach. Dlaczego warto zaszczepić dziecko? [WIDEO]

Od września szkoły mają możliwość zorganizowania szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Szczepienie jest dobrowolne. W ramach programu mogą być szczepione dziewczęta i chłopcy w wieku 9-14 lat.

HPV to skrót od nazwy wirusa brodawczaka ludzkiego (ang.: human papillomavirus – HPV). Dlaczego szczepienie przeciwko HPV jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że zakażenie wirusem może nieść bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Zakażenie przenosi się drogą kontaktów seksualnych. Choć w większości przypadków przebiega bezobjawowo, to może powodować rozwój nowotworów, w tym tych złośliwych. Chodzi przede wszystkim o raka szyjki macicy, ale też prącia, odbytu. Wirus HPV powoduje także niektóre nowotwory głowy oraz szyi.

Szczepienia przeciwko HPV: jakie jest nastawienie Polaków?

Eksperci podkreślają, że uruchomienie programu szczepień przeciwko HPV to wielki sukces i krok w kierunku zmniejszenia liczby zachorowań na nowotwory HPV-zależne. Od 1 września dostęp do dwóch rodzajów szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) — dwuwalentnej i dziewięciowalentnej — w ramach powszechnego i dobrowolnego programu mają dziewczęta i chłopcy w wieku 9-14 lat.

Polacy do pomysłu szczepień przeciwko HPV nie są nastawieni zbyt entuzjastycznie. Pokazał to m.in. raport „Polki i Polacy a szczepienia przeciwko HPV”. Tylko co czwarty respondent deklarował, że chciałby się zaszczepić przeciwko HPV. A 22 proc. badanych stwierdziło, że nie chciałoby skorzystać z tej formy ochrony.

-Polacy przestają ufać w skuteczność szczepień. Nie jest to problem nowy. Jeszcze przed pandemią ukazała się bardzo ciekawa praca, w której opisano stosunek imigrantów mieszkających na terenie Szkocji, m.in. Polaków, do darmowych i dobrowolnych szczepień przeciwko HPV. Najbardziej nie ufali szczepieniom Polacy, zaraz za nami znaleźli się Somalijczycy – mówi dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog.

Szczepienia przeciwko HPV – dlaczego warto szczepić także chłopców?

Darmowym i dobrowolnym szczepieniem można objąć nie tylko dziewczęta, ale i chłopców. Dlaczego warto się na to zdecydować? Wielu wciąż uważa, że szczepienie przeciwko HPV, skoro chroni przed rakiem szyjki macicy, to profilaktyka tylko dla kobiet.

-Szczepionka przeciwko HPV chroni przed zakażeniem wirusami brodawczaka, choć nie przed wszystkimi. Wirusów brodawczka człowieka znamy około 200. Część z nich wywołuje zakażenia skóry. Nas jednak interesują bardziej zakażenia błon śluzowych. W tej grupie możemy wyróżnić wirusy wysokiego, średniego i niskiego ryzyka onkogennego. Wysokie ryzyko onkogenne wiązane jest głównie z nowotworami szyjki macicy i sromu. To jednak nie są jedyne przypadki. Zakażenia wysoce onkogennym typem wirusa HPV będą tak samo powodowały zakażenia i nowotworzenie w obrębie żołędzi, prącia, okolicy okołoodbytniczej. Od kilkunastu już lat mówi się też o tym, że to poważny czynnik ryzyka nowotworów głowy i szyi – wyjaśnia dr Dzieciątkowski.

Jak podkreśla, nowotwory głowy i szyi mogą dotyczyć tak samo kobiet, jak i mężczyzn. Zabezpieczając chłopców, pośrednio zabezpieczamy także dziewczęta. Dlaczego wiek 9-14 lat jest najbardziej optymalny, by ze szczepienia skorzystać.

-Zaleca się szczepienia przed okresem inicjacji seksualnej. To zgodne z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia – dodaje dr Dzieciątkowski.

Ważne jest przyjęcie dawki przypominającej, a jeśli szczepi się osoba starsza – musi też przyjąć trzecią dawkę.

Oprac. Elżbieta Trawińska

Więcej artykułów:

Co zrobić, aby uniknąć raka? Lista kluczowych nawyków