Ktoś podczas rozmowy z tobą cały czas chrząka, a ty zaczynasz nerwowo przestępować z nogi na nogę? Słyszysz mlaskanie podczas jedzenia i dostajesz szału? Uwaga, to może być nadwrażliwość na pewne dźwięki. Co to zatem jest mizofonia i jak może się objawiać?
Mizofonia: co to jest?
Mizofonia to nadwrażliwość na pewne dźwięki. Charakteryzuje się silną emocjonalną, a niekiedy nawet fizyczną, reakcją na dźwięki, które dla większości osób pozostają neutralne lub tylko lekko irytujące. Jakie to dźwięki? Chodzi na przykład o żucie gumy, mlaskanie, cmokanie, a nawet głośne oddychanie czy posapywanie.
Osoby dotknięte mizofonią, gdy słyszą dźwiękowe triggery doświadczają stresu, silnej irytacji, niepokoju, strachu, a nawet silnego gniewu. Charakterystyczne dla mizofonii będzie także odczuwanie napięcia fizycznego, nieadekwatnej do sytuacji złości, niechęci lub wstrętu do osoby, która wydaje znienawidzone dźwięki. Ponadto za dźwięki drażniące mizofoników mogą być odpowiedzialni nie tylko inni ludzie, ale także zwierzęta lub czynniki zewnętrzne jak przykładowo zbyt głośny samochód lub odgłos kosiarki koszącej trawę.
Skąd się bierze nadwrażliwość na dźwięki?
Dotychczas badacze zajmujący się psychologią czy psychiatrią nie poświęcali mizofonii wiele uwagi. Dopiero od niedawna problem zyskał popularność jako przedmiot badań. Nadal jednak mizofonia to problem dosyć tajemniczy. Dokładna częstość jej występowania nie została oszacowana. Istnieje jednak badanie, które wykazało, że jedna na sześć osób doświadczyła w przebiegu życia objawów charakterystycznych dla mizofonii. Symptomy zwykle pojawiają się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Zazwyczaj nasilają się z wiekiem, ale mogą takie pierwszy raz ujawnić się w dorosłym życiu.
Mizofonia nie jest jeszcze klasyfikowana jako odrębne zaburzenie psychiczne. Badacze zjawiska zauważyli jednak, że lekko ponad połowa osób, które doświadczają jej objawów, spełnia kryteria kliniczne zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
Przyczyny problemu nie zostały jeszcze poznane. Analiza wyników badania MRI wykazała jedna, że zaburzenie może być powiązane z nadmierną aktywnością połączeń mózgowych pomiędzy obszarem mózgu odpowiedzialnym za słuch a tymi regulującymi emocje.
Oprac. Elżbieta Trawińska
Źródło:
Więcej artykułów:
Jak rozpoznać narcyza? Tak odróżnisz narcyza od osoby inteligentnej emocjonalnie