Życie po zawale lub udarze: czy nadal można uprawiać seks? [WIDEO]

Jak wygląda życie po zawale lub udarze? -Po zawale serca czy udarze mózgu można i należy żyć tak jak wcześniej, nie rezygnując z życia seksualnego. Trzeba jednak słuchać i stosować się do rad lekarza prowadzącego, który przepisze niezbędne leki i doradzi w sprawie zmiany stylu życia – mówi dr hab. Adam Janas, kardiolog z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Życie po zawale – od czego zacząć?

Zawał serca ma miejsce, gdy do mięśnia sercowego przestaje poprzez tętnice dopływać wystarczająca ilość krwi. Konsekwencją tego stanu jest martwica mięśnia sercowego. Najczęściej przyczyną zawału serca jest pęknięcie blaszki miażdżycowej w tętnicy wieńcowej, czyli naczyniu doprowadzającym krew do serca. Tworzy się wówczas skrzep, blokujący tętnicę, a w konsekwencji dopływ krwi do serca. Każdego roku zawału serca doznaje w Polsce nawet 100 tysięcy osób. Obok chorób serca to udar stanowi drugą przyczynę zgonów w polskiej populacji. Według statystyk NFZ 2022 roku zarejestrowano 73 900 przypadków udaru niedokrwiennego mózgu. 

Jak wygląda życie po zawale lub udarze?

– Przede wszystkim należy słuchać rad swoich lekarzy prowadzących, bo z tym często jest dużo problemów. Drugą najważniejszą rzeczą jest powrót do aktywności sprzed incydentu, czyli ruch, praca. Niestety, pierwszy incydent sercowo – naczyniowy, zawał serca czy udar mózgu, zwiększa ryzyko kolejnego. Aby tego uniknąć, konieczne jest przyjmowanie leków według zaleceń lekarza prowadzącego. Kluczowa jest też zmiana stylu życia, czyli rzucenie palenia, lepsza kontrola cukrzycy, kontrola cholesterolu, włączenie aktywności ruchowej, która zdecydowanie wydłuża życie – mówi dr Adam Janas.

Seks i sport po zawale: kiedy są możliwe?

Wiele osób po zawale boi się powrotu do współżycia seksualnego, ale też zastanawia się, czy będzie ono możliwe.

– Życie seksualne pacjentów po zawale jest jak najbardziej możliwe, wręcz wskazane. Jeżeli występują problemy, a mogą – głównie z powodu działań ubocznych leków – należy porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym, bo jesteśmy w stanie tego uniknąć. Jak? Modyfikując leczenie czy dołączając inną farmakoterapię – uspokaja dr Adam Janas.  

Nie należy się też wzbraniać przed uprawianiem sportu.

– Aktywność po zawale mięśnia sercowego jest jak najbardziej wskazana, oczywiście po zakończeniu rehabilitacji kardiologicznej i wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jeśli on nie zaleci inaczej, to aktywność fizyczna – zdecydowanie na tak! – mówi kardiolog.

Ewa Kurzyńska

Więcej artykułów:

Zawał w młodym wieku? To może być hipercholesterolemia rodzinna [WIDEO]