Kawa parzona na zimno niesie ze sobą ryzyko zdrowotne?

Kawa parzona na zimno podbija rynek w zawrotnym tempie. Jednak nowe badania Uniwersytetu Georgii odkrywają, że może ona skrywać niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Kawa parzona na zimno pod lupą naukowców

Badania przeprowadzone przez Centrum Bezpieczeństwa Żywności UGA w Griffin pokazują, że cecha, która sprawia, że tzw. cold brew na zimno smakuje tak łagodnie, może jednocześnie umożliwiać rozwój niebezpiecznych bakterii.

„Konkretne badam bezpieczeństwo kawy parzonej na zimno. Ponadto to, czy mogą w niej rozwijać się bakterie,” mówi Angela Parra, asystentka badawcza w centrum. „Badam również inne aspekty, takie jak wpływ jakości składników na higienę napoju, kontrolę temperatury i jakie warunki sprzyjają wzrostowi tych potencjalnych patogenów.”

Kawa parzona na zimno coraz popularniejsza

Kawa parzona na zimno jest przygotowywana przez długotrwałe namaczanie zmielonej kawy w chłodnej lub zimnej wodzie. Od 2016 roku jej popularność wzrosła o 300%, jak podaje raport National Coffee Association. Ta metoda parzenia sprawia, że kawa jest mniej kwaśna niż gorąca, co przyciąga wielu miłośników kawy, którzy chcą uniknąć zgagi.

Przeczytaj też: Kawa – czy jej picie wychodzi nam na zdrowie?

Nie ma wrzątku, mogą być patogeny

Jednak to właśnie kwas i wysoka temperatura gorącej kawy skutecznie eliminują potencjalnie szkodliwe patogeny. „Wrząca woda, której używasz do parzenia kawy, jest formą kontroli temperatury przeciwko bakteriom,” tłumaczy Parra. „Brak tej kontroli w połączeniu z niską kwasowością kawy parzonej na zimno, pozwala na potencjalny wzrost lub przeżycie bakterii.”

W ramach badań naukowcy napełniali kawę parzoną na zimno czterema powszechnymi patogenami przenoszonymi przez żywność: E. coli, salmonellą, Bacillus cereus i Listeria monocytogenes. Choć bakterie nie rozwijały się same z siebie w kawie parzonej na zimno, to kiedy były wprowadzane sztucznie, potrafiły przetrwać od dziewięciu do dwunastu dni. „Niestety, przed całkowitą inaktywacją tych patogenów następuje jedynie niewielki spadek liczby bakterii. Oznacza to, że świeżo zaparzona kawa parzona na zimno może nadal ci zaszkodzić” mówi Parra.

Konieczna dbałość o higienę

Aby uniknąć ryzyka zakażenia, Uniwersytet Georgii zaleca przestrzeganie kilku prostych zasad podczas przygotowywania kawy parzonej na zimno w domu. Przede wszystkim należy używać czystych rąk i czystego sprzętu, a także przechowywać zaparzoną kawę w lodówce.

Te nowe odkrycia podkreślają znaczenie higieny i odpowiedniej temperatury w przygotowywaniu kawy. Szczególnie w kontekście rosnącej popularności kawy parzonej na zimno. Świadomość potencjalnych zagrożeń i stosowanie odpowiednich środków ostrożności może pomóc miłośnikom kawy cieszyć się ulubionym napojem bez obaw o zdrowie.

Magdalena Starczak

Źródło: https://eu.augustachronicle.com/story/lifestyle/food/2024/02/12/bacteria-can-thrive-in-cold-brew-coffee-uga-research-concludessalmonella-e-coli-listeria-acid/72526458007/

Chcesz udostępnić nasz artykuł ?

Wystarczy, że podasz źródło: szczesliwie.pl